'İlaçlı hayvarlar kurban edilemez'

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Erbaş, veteriner ilaç arınım süresi bitmeyen hayvanın kurban edilemeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ali Erbaş, kurban kesilecek hayvanın sağlıklı olması gerektiğini belirterek, tedavi amaçlı verilen veteriner ilaçların arınma süresi bitmeyen hayvanın dinen kurban edilmesinin sakıncalı olduğunu vurguladı. Bazı veteriner ilaçların kalıntılarının hayvandan arınma süresi 1 ayı bulduğuna dikkat çeken Erbaş "Zaten normal zamanlarda bile ilaç verilen hayvanın arınma süresi bitmeden etinden ve sütünden yararlanılamıyor. İnsan sağlığı için son derece tehlikeli olan ilaç kalıntıları arınmadan bir hayvanın kurban edilmesi doğru değildir. Çünkü normal şartlarda bile kesilemeyen bir hayvan dini ibadet amaçlı asla kurban edilemez." dedi.

Kurban satıcılarına seslenen Erbaş, satıcıların büyük sorumluluk altında olduğunu belirterek şunları söyledi: "Kurban çok önemli bir dini ibadet. Dolayısıyla kurban satıcıları bu konuda çok titiz olmalıdır. Sağlıklı olmayan hayvanları pazara çıkarmamaları gerekir. Ayrıca hastalığı sebebiyle veteriner ilaçları verilen ve kurban bayramına kadar arınma süresi bitmeyen ihayvanlar asla satılmamalıdır. Bu işin vebali çok ama çok ağırdır. Hele hele insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyecek bir fiile dinimiz asla müsade etmez."

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız da veteriner ilaçları verilen hayvanların kurban olarak satılmaması gerektiğini belirtti. Yıldız, veteriner ilacı verilen hayvanın hasta olduğunu belirterek, "Kurban alanlar hayvanın hasta olup-olmadığını dışarıdan bakarak anlamayabilir. Kurban alırken genelde dişlerine ve dış görüntüsüne bakılır. Hiç kimse bu hayvana veteriner ilaçları verilip verilmediğini sormaz. Artık bu soru da kurban alınırken sorulması lazım. Hayvanın reçetesi istenmelidir. Bu şekilde satıcılarda daha dikkatli olmak zorunda kalacaktır. " dedi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Nilay Etiler de et ve süt ürünlerindeki veteriner ilaç kalıntılarının zehirlenme ve bir çok hastalığa sebep olduğunu söyledi. Veteriner ilaçların arınma süresi bitmeden hayvanın etinden ve sütünden yararlanılmasıyla ilacın doğrudan insan bünyesini etkileyeceğini anlatan Etiler, "Bu ilaçlar çeşitli kimyasallar içerir ve kansere kadar neden olan rahatsızlıklara yol açabilir. Besinlerle alınan veteriner ilaç kalıntıları zamanla vucütta birikerek özellikle sakat doğumlara sebep olabilir. Bir çok organı hırpalar, hatta kısmı felçlere neden olur. Sinir sistemini etkileyerek yorgunluk ve halsizlik gibi yan tesirler gösterilebilir." şeklinde konuştu.

KURBAN OLARAK KESİLEBİLEN HAYVANLAR VE NİTELİKLERİ

Kurban koyun, keçi, sığır, manda ve deveden kesilir. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemez. Bir hayvanın kurban olabilmesi için; kurbanlık hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da deve için 5 yaş, sığır ve manda için 2 yaş, koyun ve keçi için 1 yaşını doldurması anlamına gelir. Bunun yanında 6 ayını tamamlayan koyun, 1 yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

Bu yüzden hasta, zayıf, bir veya iki gözü kör, boynuzları kırık, dili kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Kulağı delik olan hayvan kurban edilebilir. Çünkü günümüzde yaşayan hayvanların tespit edilmesi ve ülkeye giren ve çıkan hayvanın kontrol edilmesi açısından hayvanlann kulaklarına küpe veya benzeri materyaller takılmaktadır. Bu da bir kusur değil; sağlık açısından kontrolünün yapıldığının bir göstergesidir. Bunun yanında diğer bir husus, kurbanlık hayvanlann cinsiyetidir. Hz. Peygamber'in hadis ve uygulamasında cinsiyet ayrımı yapılmaksızın vasıflar belirlenmiştir. Bunun için hayvanlann erkek ya da dişi olmasının kurbanlık seçiminde önemi yoktur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious