'İlaçta kısıtlama yok'

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ilaçta şu ana kadar ''tasarruf nedeniyle veya tasarruf adı altında'' yapılmış bir kısıtlamanın olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anavatan Partisi Mersin Milletvekili Hüseyin Güler'in ilaç geri ödemelerine ilişkin soru önergesini yazılı yanıtlayan Bakan Akdağ, geri ödemeye ilişkin kuralların, Maliye Bakanlığının başkanlığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur temsilcilerinin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlendiğini söyledi.

Recep Akdağ, bedeli ödenecek ilaç listesinin ise teknik alt komisyon tarafından tespit edildiğini belirterek, ''Komisyonun görevi, ilaçların, bedeli ödenecek ilaçlar listesinden çıkarılması veya eklenmesi; ruhsat ve satış izni almış olan ilaçların halkın sağlığına sunulması ve üretilmesi, piyasada olmayanların sosyal güvenlik sisteminden çıkarılması, aynı etken maddelerin eşit uygulamaya tabi tutulması şeklindeki rutin işlerden ibarettir ve bilim komisyonlarının kararları gözönünde bulundurularak yapılmaktadır'' dedi.

''Neupogen'' adlı ilacın bedelinin Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından karşılanmamasına ilişkin uygulamanın, üniversite ve hastane profesörleri ile doçentlerden oluşan Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonunun aldığı bilimsel kararla yürürlüğe konulduğunu anlatan Sağlık Bakanı Akdağ, şunları kaydetti:

''Şu ana kadar tasarruf nedeniyle veya tasarruf adı altında yapılmış bir kısıtlama söz konusu değildir. Ancak ilaca erişimin sürekliliğini sağlamak amacıyla akılcı ilaç kullanımının teşvik edilmesi ve gereksiz harcamaların kısıtlanması konularını inceleyen farmakoekonomi biliminin verileri, gelişmiş tüm ülkelerde kullanılmaktadır.

Türkiye'de tüketilen ilaç miktarı göreve geldiğimiz 2002 yılında 699 milyon kutuyken, 2005 yılında 1 milyar 212 milyon kutu olmuştur. 2006 yılı için bu rakamın 1 milyar 272 milyon kutu olması bekleniyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious