İlaçta skandal üstüne skandal

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

Konya'da bir nöroloji uzmanı son üç ayda 100'e yakın hastaya bunama tanısı koydu ve rapor düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bunama tedavisinde lKonya İl Sağlık Müdürlüğü'ne yapılan imzalı ihbar ortaya çıkardı. Müdürlük konuyla ilgili soruşturma başlattı. Suçlanan doktor vurgun iddiaları için "Rakip ilaç şirketlerinin komplosu" dedi.

GÖRMEDEN MUAYENE!
Konya'daki bir üniversite hastanesinde görevli nöroloji uzmanı Dr. D.'nin hastaları görmeden, muayene etmeden, "Demans" (bunama) tanısıyla son 3 ayda 100 civarında sağlık kurulu raporu düzenlediği ve her biri 2 bin YTL'lik liralık ilaçları bu raporların tanzim edildiği hastaların karnelerine reçete ettiği öne sürüldü.

Nöroloji uzmanı Dr. D'ye, Alzheimer ve an-tidepresan ilacı pazarlayan Gökhan ve Hakan isimli tanıtım elemanlarının buldukları sağlık karnelerini yazdırıp, rapor aldıkları belirtildi. Yaklaşık 15 eczanenin çalışanları vasıtasıyla hastalara, hastaneye hiç gelmeden Dr. D. tarafından çıkartılan "demans" ve "depresyon" tanılı raporlarla 4 kutu Alzheimer ilacı ile 7 kutu antidepresan ilaç reçetelendiği kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne yapılan ihbara göre, Konya'da bulunan bu üniversite hastanesinin bilgi işlem merkezi kayıtlarında yapılacak araştırma sonucu soygun ve soyguna aracı olanlar belirlenebilecek.

İlgili kuruma yolsuzluk ihbarını imzasıyla yapan kişi böyle kişilerle mücadele etmeyi insanlık ve vatandaşlık görevi olarak gördüğünü belirterek, "Gökhan ve Hakan isimli iki Lund-beck İlaç Firması çalışanı, suçlamaya hedef eczanelerden, karnelerini saf ve temiz düşüncelerle müşterisi oldukları tanıdık eczanelerine bırakan masum insanların karnelerini toparlayıp, Konya Başkent Hastenesi Nöroloji doktorlarından Uzm. Dr. D.'ye getiriyor. Bu doktor, karne sahipleri hiç hasteneye gelmedikleri halde, bu hastalıkları taşımadıkları halde, bu karnelere özellikle Alzhemer Hastalığı olan 'Demans' ve 'Depresyon' tanısıyla son 3 ayda yaklaşık 100 kişinin tamamına rapor düzenleyip, ilaçlarını reçete etmiş ve bu iki firma çalışanına vererek, eczanelerden SSK, Bağkur, Emekli Sandığı gibi kurumlara fatura edilip, bu ilaçların çöpe atılmasını sağlamışlardır. Konu olan Alzhemer hastalığının bulaşıcı, yayılmacı, salgın bir hastalık olmadığı, tıpla ilgisi olan herkes tarafından biliniyor."

'NAMUSSUZLAR KADAR CESUR'
"Yasadışı raporlarla reçete edilen Ebixa Me-mantin, Cipralex Essitalopram adlı ilaçların, 3 ayda bir tekrar tekrar reçete edileceğini düşünmek, her bilinçli ve inançlı insanın yüreğini parçalayacak niteliktedir. Bu ülkede 'namuslu ve dürüst insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmak zorundadır' prensibiyle sorumluluğumu yerine getirdiğime inanıyorum" denilen ihbar mektubu üzerine Konya İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Sahte reçeteyle vurgun yaptığı öne sürülen Dr. D. de müdürlük tarafından başlatılan soruşturmayı doğruladı ancak suçlamayı kabul etmedi. Dr. D. iddiaların rakip ilaç şirketlerinin komplosu olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious