'İlahi dinler terörü canice hareket olarak lanetler'

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "Terör, herhangi bir meşru gayeye vasıta olarak kullanılamaz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hatta onu canice bir hareket olarak lanetler." dedi. Bakan Aksu, terörizmle mücadelenin bir bütün olduğunu, yurt içindeki ve yurt dışındaki mücadelelerin bu bütünün parçaları olduğunu kaydetti.
Bakan Aksu, 9.Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin üçüncü gününde düzenlenen "Küreselleşen Terör ile Ulusal ve Uluslararası Güvenlik" konulu panelin açılında bir konuşma yaptı. Aksu, Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili çalışmaların, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde yapılan demokratik atılımlara zarar vermeme hassasiyeti ile devam ettiğini açıkladı.

Aksu, terörün bir insanlık suçu olduğunu ve hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini belirterek, ''Bütün terör faaliyetleri, kimden ve nereden gelirse gelsin, ne adına yapılırsa yapılsın, barışa ve huzura vurulan en büyük darbedir'' ifadelerini kullandı.

Terörle mücadelenin milletlerarası toplumun öncelikleri arasına girdiğini vurgulayan Bakan Aksu, "Çünkü, milletlerarası terör, hiçbir ülkenin tek başına mücadele edebileceği bir olgu değildir. Bu sebeple, insanlık, bugün her zamankinden daha fazla küresel işbirliği ve dayanışmaya muhtaçtır. Bu işbirliği ve dayanışma ortamının sağlanmasında, insanların çoğunluğunun önceliklerinin dikkate alınması gerekmektedir. Aksi takdirde, oluşturulacak işbirliği ortamları uzun süreli ve kalıcı olamayacaktır.'' şeklinde konuştu.

Bütün terör faaliyetlerinin kimden ve nereden gelirse gelsin, ne adına yapılırsa yapılsın, barışa ve huzura vurulan en büyük darbe olacağını söyleyen Bakan Aksu şunları dile getirdi: "Teröre bütün devletlerin tepki vermesi, konunun siyasi amaç ve çıkarlara alet edilmemesi, bir devletin kendi ülkesine yönelen tehdide karşı gösterdiği tepkiyi başka ülkelere yönelen tehditlere de göstermesi, terör suçlularının siyasi suçlu olarak kabul edilmemesi ve milletlerarası alanda himaye görmemesi, terörün insanlık suçu kabul edilerek, hiçbir gerekçeyle desteklenmemesi büyük önem arz etmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious