"İlahilerle Hakka Çağrı isimli kitaba onay vermedik"

  • Giriş : 28.03.2008 / 17:47:00

Diyanetten yalanlama: "İlahilerle Hakka Çağrı" isimli kitaba onay vermedik"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Denizli Valiliği İl Müftülüğü, 'İlahilerle Hakka Çağrı' adlı kitaba Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onay verilmesine ilişkin bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Kitapla ilgili kimi basın ve yayın organlarında çıkan haberlere açıklık getiren Denizli Müftülüğü, söz konusu yayının dağıtımının din görevlilerinin bilgisi dışında yapıldığını ifade etti.

Denizli Valiliği İl Müftülüğü, yaptığı yazılı açıklamayla, medya organlarında Fatma Durmuş tarafından hazırlanan "İlahilerle Hakka Çağrı" adlı kitaba yönelik haberlere açıklık getirdi.

28 Mart günü yayımlanan, ulusal ve yerel medyada "Denizli'de Skandal Kitap", "Şeriat Çağrısı Yapan Kitap Camilerde" başlıklı haberler nedeniyle açıklama yapmaya gerek duyduğunu kaydeden Müftülük, kimliği belirsiz kişilerce şehirdeki camilerden bazılarının yanına Fatma Durmuş imzalı bir kitap kolisinin bırakıldığını vurguladı.

Denizli İl Müftülüğü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Cami görevlileri ve halk tarafından tepki ile karşılanan kitabın gerek yazarı, gerek basımı, gerek dağıtımı ile ilgili İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlarımızın bilgisi mevcut değildir.

Kitabın yazarının önsözünde 'Diyanet Yayın Kurulu'na gönderdim. Neşriyatın hayırlı olması dileğinde bulunuldu" cümleleri üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ile görüşmeler yapılmış, belirtilen kuruldan 28 Mart günü resmi olaraki bilgi istenilmiştir.

Kurul, cevabi yazısında kendilerine söz konusu kitabın gelmediğini, böyle bir cevabın verilmediğini kaydetmiştir. Özetle kitabın önsözünde yer aldığı gibi Din İşleri Yüksek Kurulu'nun kitaba onayı söz konusu değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious