İlahiyat, çağdaş bir fakültedir

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Bardakoğlu, "Eğitim fakültelerinde daha çağdaş Din Kültürü öğretmeni yetiştiririz düşüncesine kimse sahip olmasın.Böyle düşünen birisini tahayyül bile edemiyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bardakoğlu; "Herhalde eğitim fakülteleri de bundan aşağı kalmayacaklardır. Bu bölüm eğitim fakültelerine daha az dini bilgi alsınlar diye geçtiyse bu yapılabilecek en büyük hatalardan birisi olur." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, hac organizasyonu ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonunda gündemdeki konulara ilişkin soruları cevaplayan Bardakoğlu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinin eğitim fakültelerine devredilmesiyle birlikte değişen ders programları ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, "Din Kültürü Öğretmenliği bölümlerinin eğitim fakültelerine verilmesi yaklaşık 1 aylık bir geçmişe sahip. Sanıyorum ilahiyat fakülteleri YÖK ile gerekli görüşmeleri yapmışlardır." diye konuştu.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin en iyi ve en yeterli şekilde yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Bardakoğlu, "Biz bunu alalusul geçiştirirsek bu çocukları başka kapılara mahkum kılaraz" ifadesini kullandı. İlahiyat fakültelerinin çağdaş fakülteler olduğunu söyleyen Bardakoğlu, kimsenin ilahiyat fakültelerinde öğretmenlerin çağdaş ölçütlere göre yetiştirilmediği gibi bir düşünceye sahip olmaması gerektiğini kaydetti. Bardakoğlu, "Eğitim fakültelerinde daha çağdaş Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni yetiştiririz düşüncesine kimse sahip olmasın. Ben böyle yanlış düşünen birisini tahayyül bile edemiyorum" şeklinde konuştu.

"İlahiyat fakülteleri de bizim kendi kamu kurumlarımızdır" diyen Bardakoğlu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin en iyi şekilde yetiştirilmesini arzu ettiklerini belirtti. Dini bilgi ne kadar iyi verilirse insanların din hakkındaki bilgilerinin de o kadar kucaklayıcı ve ileriye dönük olacağının dile getiren Bardakoğlu, şöyle devam etti: "Sığ bilgi verirseniz insanlar boşlukları kendi keyiflerince doldururlar, o zaman şikayet etmeye hakkımız olmaz. Bu öğrenciler ilahiyatta yeterinci dini bilgi alıyorlardı. Herhalde eğitim fakülteleri de bundan aşağı kalmayacaktır. Bu bölüm eğitim fakültelerine daha az dini bilgi alsınlar diye geçtiyse bu yapılabilecek en büyük hatalardan birisi olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious