İlahiyat kitabında evrimci tezler

İlahiyat kitabında evrimci tezler.16246
  • Giriş : 26.11.2008 / 12:06:00

Öğrencilerine Din Hizmetlerinde İletişim ve Halka İlişkileri öğreten İlahiyat kitabında, evrim teorisine destek verici ifadelere yer verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anadolu Üniversitesi'nin Açık öğretim İlahiyat Fakültesi ön lisan programında birinci sınıfta öğrencilere verilen Din Hizmetlerinde İletişim ve Halka İlişkiler kitabında, evrim teorisine destek veren ifadeler yer alıyor.

Sitenin haberinde, kitapta yer ifadelerin Kuran'ı Kerim ayetleri ile çeliştiği ve bu açıdan bir skandal oluşturduğu öne sürüldü:

Söz konusu haberin metninde şu ifadelere yer verildi:

Kitapta din hizmetinde bulunacak kişinin iletişimi üzerinde duruluyor. Konuya girmeden önce insanların konuşmayı nasıl öğrendiğini anlatan kitap, bir yerde öyle bir cümle kullanıyor ki “bir ilahiyat kitabında bu nasıl olur” dedirtiyor.

EVRİM TEORİSİNE DESTEK GİBİ AÇIKLAMA

Kitaba göre insan ilk yaratıldığında konuşmayı bilmiyordu ve “evrim süreci”nde bağırtılarını sözcük seslerine dönüştürerek konuşmasını öğrenmişti.
Kitabın 33'üncü sayfasında geçen şu cümleler çok tartışılacak:
“Araştırmalardan öğrenildiğine göre ilk insan vücudunda var olan ses aletini kullanmasını bilmeseydi onu sindirim aygıtının bir parçası gibi doğal olarak da yaşayabilmesi için soluk alma, yemek yeme aracı yerine kullanmaktaydı. Uzun yıllar geçtikten sonra insanlar yalın sesler çıkarmaya ve o seslerle bir çok kavramı anlatmaya başlamıştı.”

MORALHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*