İlber Hoca mühür satışını durdurdu

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Prof. Ortaylı, açık artırmaya çıkartılacak olan son Osmanlı padişahı Sultan Vahideddin’e ait som altın devlet mührünün satılamayacağını açıkladı ve satıştan çekilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Portakal Sanat ve Kültür Evi’ne Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından dün faksla gönderilen resmi yazıda, "17 Aralık 2006 Pazar günü saat 15’te yapılacak olan müzayedede Sultan Vahideddin’e ait mührün satışının yapılacağı öğrenilmiştir. Ancak, söz konusu mührün Sultan Vahideddin’e ait devlet mührü olması nedeniyle satıştan çekilmesi uygun görülmüştür. Bilginizi ve gereğini rica ederim" denildi.
Mührün satışının durdurulması operasyonunu başlatan Prof. İlber Ortaylı, "Sancakların satılamaması gibi, devlet mühürlerinin de satılamayacağını" söyledi. Prof. Ortaylı, "Herhangi bir birliğin sancağının satışı yasaktır. Sancak çok eski dönemlerden bile kalmış olsa satılamaz. Zira orduda devamlılık esastır ve sancaklar birliklere yani orduya aittir. Aynı şey, devlet mühürleri için de söz konusudur. Satışa çıkartılan mühür, Sultan Vahideddin’e ait ’mühr-i hümayun’dur, dolayısıyla devletin resmi mührüdür. Devlette devamlılığın esas olması dolayısıyla, bu mühür de devlete aittir ve satılamaz. Bunun, böyle olması gerekir" dedi.
Sultan Vahideddin’e ait olan ve Portakal Sanat ve Kültür Evi tarafından açık artırmaya konulan mühr-i hümayun, son padişahın 1926’da vefatıyla kızı Sabiha Sultan’a geçmişti. Daha sonra da Sabiha Sultan’ın kızı Neslişah Sultan’a (Osmanoğlu), ileriki senelerde de padişahın torun çocuklarından birinin eline geçen mühür bu küçük torun tarafından elden satılmış ve mührü satın alan kişi tarafından 17 Aralık’ta yapılacak olan mezata konmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious