İlber Ortaylı açık açık dert yandı

İlber Ortaylı açık açık dert yandı.9712
  • Giriş : 13.10.2008 / 18:01:00

İlber Oltaylı, saray, kadrolaşma, görevliler, ziyaretçiler ve kendi maaşı dahil her konuda dert yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof.Dr. İlber Ortaylı, ödenek yetersizliği ve kadrosuzluk nedeniyle eleman alamadıklarını, bu nedenle yoğun ziyaretçi akını karşısında tarihi eserlerin riske girdiğini bildirdi. 2 bin YTL maaş alan güvenlik görevlilerine söz geçiremediklerini, müze müdürü olarak kendisinin bin 100 YTL aldığını söyleyen Ortaylı, "Üniversite olmasa aç kalırım" dedi.

Prof. Dr. Ortaylı, Parlamento Muhabirliği Derneği(PMD) tarafından düzenlenen Milli Saraylar gezisine katılan TBMM bürokratları ve gazetecilerle Topkapı Sarayı'ndaki bürosunda görüştü.

Ortaylı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bütçeden yeterli ödenek ayrılmamasından yakınırken randevulu ziyaretçi sistemini savundu. Prof. Dr. Ortaylı, Topkapı Sarayı'ndaki yoğun ziyaretçi akınına dikkat çekerken, "Yoldan geçen Topkapı Sarayı'nı gezmeye geliyor. Yurtdışından gelen turistlerin hepsi Topkapı Sarayı'nı gezmek zorunda değil. Ucuz olduğu için bütün turistler geziyor. Ama Topkapı Sarayı bu yoğunluğu kaldırmıyor. 2 milyon olan ziyaretçi sayısı 4-5 milyona çıkacak. Saray bu kadar ziyaretçiyi kaldırmaz. Yabancı turistler için randevu sistemi getirilmelidir" dedi.

Anahtarla çiniyi çiziyor

Topkapı Sarayı gezen ziyaretçilerin saraydaki birçok eşyaya zarar verdiğini bildiren Prof. Dr. İlber Ortaylı, şunları söyledi:

"Adam geliyor elindeki anahtar ile çinileri çiziyor. Eleman da alamıyoruz bu ziyaretçi yoğunluğunda eserleri nasıl koruyacağız? Kutsal emanetlerin sergilendiği bölümde görevlileri defalarca, 'açık saçık girilmesin' diye uyarmamıza rağmen söz dinletemiyorlar. Bizim elmanlar 900 alıyor, kaç yıldır eleman alamıyoruz. PTT özelleştirilince eleman gönderdiler, göbekli göbekli adamlar 2 bin YTL alıyor, müze müdürü olarak ben bin 100 YTL alıyorum. Üniversite olmasa aç kalırım."

Saray'da düğün olur mu?

Topkapı Sarayı'ndaki tarihi Darphane binasının Kültür Bakanlığı müsteşarlığı döneminde Emre Kongar tarafından Tarih Vakfı'na tahsis edildiğini, vakfın burayı düğün gibi etkinlikler için kiraya verdiğini anlatan Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Çırağan 40 bin dolar. Oraya gücü yetmeyen burayı tutuyor. Topkapı Sarayı içinde bir yer dışarıya kutlamalar için kiralanıyor. Bu olacak şey mi? Bir türlü çıkartamadık. Tarihi binayı işgal ettiler. Dünyada en geniş Çin porseleni koleksiyonu burada bulunuyor ama sergileyemiyoruz. İnşallah yakında onları çıkarabilirsek depolarda duran tarihi porselen ve çinileri burada sergileyeceğiz" dedi.

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*