'İleriye doğru muazzam bir adım'

'İleriye doğru muazzam bir adım'.5608
  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox, Amerikan Senatosu'nun yeni göçmen yasasını kabul etmesini "ileri doğru büyük bir adım" olarak niteleyerek, yasanın iki ülke arasındaki ilişkilerde tarihi bir dönem anlamına geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan Senatosu'nun yeni göçmen yasasını kabul etmesinin ardından California Yasama Meclisi'nde konuşan Fox, "Bu, milyonlarca ailenin beklediği bir an. Bugün yapılan tarihi oylama ileriye dönük muazzam bir adım. Ama önümüzde tartışılacak çok şeyin olduğunu da görüyoruz" dedi.

Vicente Fox, yasanın kabul edilmesinin ardından önce California Valisi Arnold Schwarzenegger ile bir görüşme yaptı. 10 dakika süren özel görüşmede ABD Başkanı Bush'ın Meksika sınırındaki ulusal muhafız askerleri sayısını artırma kararı, turizm ve çevre sorunları ele alındı. Fox'un, Vali Schwarzenegger'in göçmenler ve uyuşturucu tacirleri tarafından kullanılan sınır tünellerinin yasadışı ilan edilmesi önerisini düşüneceğini söylediği kaydedildi.

Amerikan Senatosu, sınır güvenliğinin artırılması, yeni bir misafir işçi programı ve yasadışı milyonlarca kaçak göçmene Amerikan vatandaşlığı verilmesi ile ilgili düzenlemeler içeren yasa tasarısını dün kabul etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious