İlerleme raporu umutlara darbe

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Financial Times gazetesi, 8 Kasım'da yayınlanacak ilerleme raporu taslağında Türkiye'nin yeterince adım atmamakla eleştirileceğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haberde Avrupa Komisyonu'nun söz konusu raporunun, Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin Türkiye ile müzakereleri canlı tutma yönünde çabaladığı kritik bir dönemde geldiği ifade edildi.

"TÜRKİYE'NİN DAHA ÇOK ADIM ATMASINI UMARDIK"

Gazeteye konuşan ancak adı açıklanmayan bir AB yetkilisi "Türkiye'nin geride kalan 18 ay içinde, özellikle de geçen Ekim ayında müzakerelerin başlamasının ardından daha fazla adım atmasını umardık. Eğer Türkiye daha çok adın atsaydı, eğer daha geniş ifade özgürlüğü olsaydı, eğer işkence olmasaydı her şey çok daha umut verici olurdu" dedi.

Haberde, Aralık ayında yapılacak AB zirvesinde Türkiye'nin hem limanlarını Rumlara açmaması nedeniyle hem de reformlar konusunda eleştirileceği ifade edildi.

"RUM KONUSU NORMALDE MÜZAKERELERİ DURDURABİLİR"

Rapor taslağında, Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmayarak AB ile yapılan Gümrük Birliği anlaşmasına karşı çıktığının bildirildiği kaydedilen haberde, Kıbrıs Rum Kesimi'nin veto hakkı olduğu hatırlatılarak bu konunun normalde müzakereleri durdurabileceği belirtildi.

Haberde, Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn'in geçen hafta yaptığı açıklamada Ankara'nın reform sürecini kararlı bir biçimde yeniden başlatması diğer Birlik ülkelerinin de bu konuya odaklanmasını istediği hatırlatıldı.

HRANT DİNK ÖRNEĞİ VERİLİYOR

8 Kasım'da açıklanacak olan raporda Türkiye'ye ifade özgürlüğü konusunda da eleştirilerin bulunduğu kaydedilen haberde, Hrant Dink kastedilerek raporda bir gazetecinin Ermeni kimliği hakkında yazdıkları nedeniyle 6 ay hapis cezası aldığı örneğinin verildiği ifade edildi. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ise 301'inci maddenin değiştirilmesi konusunda şimdilik bir çalışmalarının olmadığını söylediği aktarıldı.

Haberde, Komisyon'un ilerleme raporu taslağında işkence uygulamasında azalma olduğu ancak özellikle cezaevleri dışında işkence yapıldığına dair haberlerin geldiği notunun bulunduğu bildirildi.

ORDU ELEŞTİRİLİYOR

Financial Times, Türkiye'nin ayrıca Ordu konusunda da eleştirildiğini yazdı. Gazete raporda, Türk ordusunun siyaset hayatı üzerinde etkisinin devam ettiği ve askeri yetkililerin Kıbrıs, laiklik ve Kürtler konusunda açıklamalar yaptığının yazıldığını belirtti.

Haberde ayrıca Türkiye'nin yolsuzluk, yargı bağımsızlığı ve azınlık haklarının korunması konularında eleştirildiği, öte yandan ombudsmanlık ve yargı mensuplarının eğitimi konusunda attığı adımların olumlu karşılandığı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious