İletişim fakültelerinden çağrı

İletişim fakültelerinden çağrı.21012
  • Giriş : 24.04.2008 / 23:08:00

Devlet üniversiteleri iletişim fakültelerinin öğrenci kontenjanlarının ''gerçekçi düzeye'' çekilmesi amacıyla YÖK nezdinde girişimde bulunulması için tavsiye kararı alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İletişim Fakülteleri Dekanları Platformu'nca 16'ncısı düzenlenen iletişim fakülteleri dekanlar toplantısında, devlet üniversiteleri iletişim fakültelerinin öğrenci kontenjanlarının ''gerçekçi düzeye'' çekilmesi amacıyla YÖK nezdinde girişimde bulunulması için tavsiye kararı alındığı bildirildi.

Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü'nde düzenlenen toplantının öğleden sonraki oturumunda, kimi konularda tavsiye kararları alındı.

Toplantıda, Türkiye'deki iletişim fakültelerine her yıl 4 binin üzerinde öğrencinin girdiği ve her yıl 3 bin mezun verildiği vurgulandı.

Öğrenci sayısının çok yüksekliğine, öğretim elemanı eksikliğine ve altyapı sorunlarına dikkat çekilen toplantıda, her yıl 3 bin mezuna istihdam yaratılmasının da olanaksız olduğu belirtildi.

Toplantıda, devlet üniversiteleri iletişim fakültelerinin öğrenci kontenjanlarının ''gerçekçi düzeye'' çekilmesi amacıyla YÖK nezdinde girişimde bulunulması, ayrıca iletişim fakültelerinin ders programlarına, varolan derslere ekleme yapılarak ya da ek dersler açılarak ''meslek örgütleri'' derslerinin konulmasının teşvik edilmesi yönünde tavsiye kararı alındı.

-TGC BAŞKANI ERİNÇ-

Toplantıda konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Türkiye'de gazetecilik mesleğinde en ihmal edilen konunun meslekiçi eğitim olduğuna işaret ederek, TRT dahil hiçbir kurumun buna özen göstermediğini söyledi.

Erinç, iletişim fakültelerinin ders programlarına meslek örgütleri derslerinin konulmasının teşvik edilmesinin çok yararlı olacağını vurguladı.

TGC olarak yerel medyayı sürekli desteklemeye çalıştıklarını dile getiren Erinç, yerel medya eğitim seminerlerinin sürdürüldüğünü, ayrıca yerel gazetecilik ödülleri verildiğini, bu yıl fakülte öğrencileri için de bir ödül koyduklarını anlattı.

Erinç, gazetecilik mesleğinin yıllardan beri hep haksız suçlamalarla karşı karşıya kaldığını belirterek, gazeteciliğin, özverinin yanısıra cesaret de isteyen bir meslek olduğunu kaydetti.

Gazetecilikte staj yapmanın çok önemli olduğuna dikkati çeken Erinç, meslekte ne denli uygulama yapılırsa o kadar başarılı olunabileceğini vurgularken, ''Gazetecilik yüzmeye benzer. Ne kadar okursanız okuyun, denize ve havuza girmeden öğrenmeniz zor'' dedi.

Cemiyetin, büyük çoğunluğu İstanbul olmak üzere 81 ilden 3 bin 405 üyesi bulunduğunu hatırlatan Erinç, en sağından en soluna dek tüm düşünce yelpazesinde olanları aynı çatı altında toplamayı başaran bir kurum olduklarını kaydetti.

Türkiye'de internet gazeteciliğinin hala bir tanımı olmadığına işaret eden Erinç, bu konuda bir çalışma yapılması ve kendilerine iletilmesi durumunda, internet gazeteciliği konusunun yasal çerçeveye oturtulması için çalışmaya hazır olduklarını bildirdi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay da Türkiye'de gazetecilerin çoğunun sendikasız çalıştıklarını ifade ederek, sendikasız çalışan gazetecilerin de işverenin keyfi tutumuna maruz kaldıklarını söyledi.

Gazeteci adaylarının mutlaka meslek örgütleriyle yakın olmaları, temas içinde bulunmaları gerektiğini ifade eden Abakay, böylelikle genç gazetecilerin mesleki etik ve ahlak olarak daha sağlam durabileceklerini, mesleki kültürü içselleştirebileceklerini ve örnek gazeteci seçebileceklerini dile getirdi.

Toplantı, yarın YÖK Üyesi İsa Eşme'nin de konuk konuşmacı olarak katılacağı 2 ayrı oturumla sürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious