İlginç reklamlar kalıcı markalar yarattı

İlginç reklamlar kalıcı markalar yarattı.10756
  • Giriş : 01.11.2008 / 22:30:00

Az olmalı, öz olmalı... Akılda kalıcı, dikkat çekici, eğlenceli, farklı ve tabii ki çok yaratıcı olmalı... Sektörün önemli isimleri kayıtsız şartsız bu şartlara uyan beş reklamı saydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cem Topçuoğlu -TBWA İstanbul, AJANS BAŞKANI

1 -Banka şubelerini hiç sevmem -Garanti Bankası

Bir bankanın, “banka şubelerini hiç sevmem” cümlesiyle bir reklam yapabilmesi büyük cesaret. Şubesiz bankacılığın lansmanı olan bu reklam, bankaya gitmeden bankacılık yapabilmeyi gerçekten çok iyi anlatıyordu. TBWA'de de felsefemiz olan “rahatsız edici düşünce yöntemi” için, Türk reklam tarihinden verilebilecek en iyi örneklerden biri bu.

Az olmalı, öz olmalı... Akılda kalıcı, dikkat çekici, eğlenceli, farklı ve tabii ki çok yaratıcı olmalı... Sektörün önemli isimlerine “Son 10 senede bu şartlara kayıtsız şartsız uyan beş reklamı sayabilir misiniz” diye sorduk, ilginç cevaplar aldık.

2-Havuz-Beko

Beko'nun çamaşır makinesindeki tasarrufu anlatmak için “sadece tek bir kulvarında su olan havuz” fikrini kullandığı reklam filmi... Türk reklamcılığının Avrupai yüzüne verilebilecek en iyi örnek. Rengi, ışığı, prodüksiyonu ile reklam dünyasına yenilik getirmişti. Fikriyle, prodüksiyonuyla, dünya kalitesinde bir Türk reklamı olması dikkat çekmişti.

3-Bay Pardon -Yapı Kredi

Daha sonrasında neredeyse bir gelenek haline gelen “Dizi şeklinde reklamcılık” bu reklamla başlamıştı. Türkiye, Bay Pardon'un bir sonraki macerasını merakla ve heyecanla bekler hale gelmişti. Türk reklamcılığının gelmiş geçmiş en iyi yönetmeni rahmetli Ali Tara'yı da saygıyla hatırlayacağımız bir reklam serisiydi.

4 Aç kapa aç kapa Artema

Basit fikrin önemini bir kez daha tarihe kazımış bir reklam. Artema markasının, musluk dünyasına getirdiği yenilik herhalde daha iyi bir şekilde anlatılamazdı.

5 Çakar çakmaz çakan çakmak Tokai

Kelimelerin gücü... Reklamcılıkta bugüne kadar atılmış en akılda kalıcı, en yaratıcı sloganlardan biriydi. Reklamın sevilmesinden öte, bu cümle uzun yıllar günlük hayatımızın önemli bir parçası olmuştu.

Serdar Erener -ALAMETİFARİKA, AJANS BAŞKANI

1 Koşan adamlar Akbank

Kırmızı zeminde, çok akılda kalıcı bir müzik eşliğinde büyük bir uyumla hareket ederek değişik şekiller alan beyazlar içindeki insanlar... Bakıldığında gösteri sanatları kadar eski bir fikir. Ama reklam kuşağında etkisi muazzam oldu. Araştırmalarda yıllardır hep “reklamları en güzel banka” çıkan Garanti, bu kampanyayla tahtını paylaşmak zorunda kaldı. Şapka!

2 Lansman kampanyası Cola Turka

Chewy Chase'li lansman kampanyası dünyada ilk defa Coca Cola'yla Pepsi'nin arasına yerli bir kola markasının girmesine neden oldu. Time dergisine haber olmuş başka bir Türk reklamı daha çıkmadı henüz.

3 Çelik'li kampanya Arçelik

Çelik'ten önce havalı Bosch'la bizim Arçelik'in rekabetiydi zihinlerdeki rekabet. Çelik'ten sonra Arçelik zihin payında Bosch'u ve başka herkesi sürklase ettiği gibi araştırmalarda “teknoloji deyince ilk akla gelen markalar” sıralamasında global marka Nokia'dan sonra ikinci marka olarak boy gösterdi... Babası olarak beş yıldır Çelik'ten uzak kaldım. Ama iyi de bakılsa, kötü de bakılsa Çelik hala Çelik. Hala zihin payında şampiyon...

4 Hazırkart kampanyası Turkcell

Alelade kontör kartı reklamını bir kültür fenomenine dönüştüren “Özgür Kız” kampanyası kadar çok dikkat çeken ve tartışılan başka bir reklam kampanyası oldu mu son 10 yılda? Hazırkart'a milyonlarca müşteri getirdi. Türk popuna da Nil Karaibrahimgil'i...

5-Çok oluyoruz -Mavi Jeans

Havalı Amerikan Levi's'a karşı hiç havası olmayan yerli bir 'jean' markasını, bir jean reklamından beklenecek şeylerin hiçbirini de yapmadan büyük bir üne kavuşturmak her babayiğidin harcı değildir. Ali abimizin (Ali Taran) bence son on yıldaki en büyük işidir. Mavi'nin reklam filmine can veren büyük yönetmen rahmetli Ali Tara'ya da şapka çıkarmak gerek.

Alinur Velidedeoğlu (Saatchi&Saatchi'nin kurucu ortağı), Barış Özaydınlı (The Klan Reklam, Ajans Başkanı), Deniz Barlas (Manajans/JWT, Ajans Başkanı) ve Alper Üner'in (Grey Worldwide, Ajans Başkanı) cevapları CNBC-e Business'ın Kasım sayısında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*