İlhan Mansız: Futbola dönmem imkansız

İlhan Mansız: Futbola dönmem imkansız.11596
 • Giriş : 26.04.2008 / 08:43:00

Futbol dünyasının yıldızıyken geçirdiği sakatlık sonucu sahalardan uzaklaşan İlhan Mansız, elini attığı her işte kusursuzluğu arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçirdiği talihsiz sakatlıktan sonra futboldan uzak kalan İlhan Mansız, büyük ilgi gören ‘Buzda Dans’ programında, buz pateni sporunda da neredeyse futbolda olduğu kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştı. Bir süre öncesine kadar, 38 yaşına kadar Futbol hayatına devam etmeyi planladığını anlatan Mansız, ocak ayında yaptırdığı doktor kontrolleri ve halı saha maçlarından sonra bunun mümkün olmadığını anlamış. Sporda olduğu gibi yaptığı yeni işlerde de mükemmeliyetçi olduğunu söyleyen Mansız, şimdilerde Clear markasının yüzü olarak reklamlarda boy gösteriyor. İlhan Mansız’la spor hayatını ve yeni projelerini konuştuk.

 • Sakatlığınız sonucu futbolu bir anda bıraktınız, sizce zamansız bir ayrılış mıydı?

  Yaşınız ne olursa olsun sakatlıktan dolayı futbolu bırakmak zorunda kalmak, zamansız bir ayrılış oluyor. Benimki de öyle oldu.

 • Kaç yaşına kadar Futbol oynamayı düşünüyordunuz?

  38 yaşıma kadar oynamayı düşünüyordum. Futbolla ilgili hedeflerim arasında Avrupa’da bir kulüpte oynayıp, Milli Takım ile en az 2 büyük organizasyona katılmak vardı. Milli takımla dünya üçüncülüğü yaşamış bir futbolcu olarak bir Avrupa şampiyonasında mutlaka olmalıydım.

 • Futbola geri dönmeyi hâlâ düşünüyor musunuz?

  O dönem çok yoğun bir tempoda antrenman yaptığım halde dizlerimde bir problem yaşamadığım için futbola dönmek istediğimi belirtim ancak ocak ayında yapılan doktor kontrolünden ve halı saha maçlarından sonra futbola sorunsuz olarak geri dönmenin imkansız olduğunu anladım.

 • Beşiktaş’ın size sahip çıkmadığını düşünüyor musunuz? Bir kırgınlığınız var mı?

  Futbolda kimse kimseye sahip çıkmaz, hep bu bilinçle o camiada yer aldığım için bir beklentim olmadı.

 • Jübilenizi yapacak mısınız?

  Jübile yapmayı düşünmüyorum eğer fikrimi değiştirirsem o da muhteşem Beşiktaş taraftarı ve beni seven insanlar için olabilir.

 • Futbolcular genelde antrenör olmak ister ama siz şov dünyasında yol almak istiyorsunuz sanırım?

  Antrenör olarak Futbol camiasına her zaman giriş yapabilirim ama henüz zamanı değil...

 • Şov ve reklam dünyasında gerek oyuncu gerekse model olarak neler yapmayı istiyorsunuz?

  Oyuncu olarak bugüne kadar zorlu karakterler oynamadım, genelde sporcu veya eski sporcu gibi roller uygun görüldü. Aslında bunun dışında bir karakteri canlandırmak çok isterim. Bununla ilgili olarak 4-5 ay içerisinde gerçekleşecek iddialı bir projemiz var. Temsil ettiğim markaları da kendi alanlarında iddialı yapmak istiyorum ki ‘Buzda Dans’ yarışması benim için ‘eğer insan isterse her şeyi başarabilir’in bir kanıtıydı. Sakatlıktan dolayı futboldan koptuğum için bundan sonra başka bir alanda spor yapabildiğim için mutluyum. O yüzden gidilecek en son noktayı zorlamaya kararlıyım. 30’umdan sonra yepyeni bir spora profesyonel anlamda başlamak nerdeyse imkansız ama savaşçı ve inançlı olduğumdan hep zor olanı tercih ederim.

  KUSURSUZUN PEŞİNDEYİM
 • Gençlerin sizi stil ikonu olarak görmesini neye bağlıyorsunuz?

  Hep kendi çizgimi taşımaya özen gösterdiğim için olabilir. Her zaman görünüşüme ve kişisel bakımıma dikkat ederim. Metroseksüel olarak adlandırıldım çoğu zaman. Saçım, kıyafetim, tarzım benim için her zaman çok önemli olmuştur. Yaptığım işlerde ne kadar mükemmeliyetçiysem, kişisel bakımım ve görünüşümde de en az o kadar mükemmeliyetçiyim.

 • Nerelerden alışveriş yapar, hangi bakım ürünlerini kullanırsınız?

  Yüz ve body lotion, deodorant, parfüm, saç şekillendiricisi ve Clear şampuan.

 • Clear’ın reklam filminde oynuyorsunuz…

  Evet, Clear’ın yeni reklam kampanyasında yer aldım. Reklam filmi buz üzerinde hareketli sahneler içeriyor. Zaten bunun için dünyaca ünlü Alman yönetmen Joachim Hellinger ile çalışıyoruz. Buz pateni asla hata affetmeyen bir spor. Buzun üzerindeyken performansınız kusursuz olmalı. Buzda performans aynı zamanda bir şov, dolayısıyla saçlarınızın ve dış görünümünüzün de kusursuz olması gerekiyor. Reklam filminin konsepti de bu noktada örtüşüyor.

 • Bu reklam kampanyasının yüzü olmaya karar verdiğinizde sizin için belirleyici olan neydi?

  Öncelikle Clear kişisel bakımım için kullandığım bir marka. Ayrıca marka ile örtüşen birçok kişilik özelliğim olduğunu düşünüyorum. Sanıyorum onlar da beni bu yüzden Clear’ın 2008 reklam kampanyası için uygun gördüler; çünkü ben de Clear gibi, kusursuzun peşindeyim.

 • Gördüğümüz kadarıyla profesyonel yaşantınıza mükemmeliyetçisiniz. Peki ya özel hayatınız?

  Özel hayatımda da işler aynı diyebilirim. Kızımı en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcıyorum ama tabii yoğun tempoda ona gerektiği kadar vakit ayırmadığım zamanlar oluyor. Bunu da telafi etmeye çalışıyorum.

  Buz pateni bir iddia!

  ‘Buzda Dans’ yarışması ile buz patenine başlayan İlhan Mansız, bu sporun kendisi için artık profesyonel bir iş oluğunu anlatıyor ve ekliyor: “Buzda Dans’la başladığım buz pateni artık bir hobi olmanın ötesine geçti benim için. Buz pateni, benim için bir iddia! Profesyonel olarak bu spora devam etmek istiyorum. İnsanların bu sporda 2 yılda kat edebilecekleri yolu ben 6 ayda başardım. Şimdi bu sporun eğitimini almak üzere Amerika’ya gidiyorum. Belki bir gün olimpiyatlarda ülkemizi temsil ederim kim bilir?”
 • AKŞAM

  Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious