İlhan Selçuk B planını deşifre etti!

İlhan Selçuk B planını deşifre etti!.11008
  • Giriş : 24.05.2009 / 02:55:00
  • Güncelleme : 23.05.2009 / 23:45:33

Gül'ün Cumhurbaşkanı seçtirilmemesi planın 1. Aşamasıydı. Seçilirse 2. aşama devreye sokulacaktı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanını yargılama girişimi üç yıl önce de gündeme gelmişti. Sabih Kanadoğlu'nun '367 şartı'nın yanında bir de B planı vardı. Bu plan Gül'ün seçimi engellenemezse; bir süre sonra Çankaya'dan indirilmesi üzerine kuruluydu.

Kanadoğlu'nu artık tanımayan kalmadı. Son olarak Ergenekon Soruşturması çerçevesinde evi aranmış ve 4 silah bulunmuştu. Sincan'dan çıkan kararı İlhan Selçuk'un gazetesinde 'Gül için işlem yapılmalı' diye değerlendiriyor. Anayasa'da böyle bir hüküm olmadığı eleştirilerine ise kurnazca ama hakaret eder gibi cevap veriyor:

“Hiçbir ülke, zimmet, rüşvet, irtikap, sahtecilik, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma vs. gibi suçlarla itham edilenlerin Cumhurbaşkanlığı'na aday olacağını ve seçileceğini tahmin ve tasavvur etmediği için anayasalarına bu yolda bir düzenleme getirmemiştir.” Cümle açık. Kanadoğlu daha yargılama yapılmadan Gül'ü itham ediyor. Gazetelere yansıyan bilgilere göre, Sincan'daki süreci başlatan Yargıtay eski üyesi Cahit Nalbantoğlu da Kanadoğlu'nun meğer yakın arkadaşıymış.

Sincan hakiminin kararı Ergenekon'da yönetici iddiasıyla yargılanan İlhan Selçuk'u da sevindirmiş. “Gül sahtecilikten şüphelidir.” Başlıklı önceki günkü yazısında aynen şöyle diyor:

“Gül'ün dosyası yeniden açılmıştır. İyi de olmuştur. Çünkü Türkiye Cumhurbaşkanı 'şüpheli' sıfatıyla Çankaya'da oturamaz.” Yani Gül Köşk'ten indirilmeli. İşte, üç yıl önceki B planının deşifresi bu cümlede saklı.

Bazı olayları ve aktörleri anlayabilmek için Ergenekon iddianamelerine bakmak gerekiyor. İddianameler, aydınlatma gücü yüksek projektörler gibi. Mesela şu anda Silivri'de yatan Kerinçsiz, Sincan hakimi ile Bakü'de yaptığı sohbeti anlatıyor. Kerinçsiz'in telefon görüşmelerinde, bir dönem çok tartışılan mahkeme kararlarının nasıl verildiğinin ipuçları var. Kerinçsiz, Sincandaki mahkeme reisi için “Türkiyede böyle hakimler kaldı mı? 45-47 yaşlarında aslan gibi çocuk. Sarıldım öptüm adamı..” diyor. Sincan'dan öyle kararlar çıktı ki, Kerinçsiz'e hak vermemek elde değil. İddialara göre, hakim Osman Kaçmaz, YARSAV üyesiymiş. Dün, biraz gecikmeli olsa da Ömer Faruk Eminağaoğlu da konuştu. Yine 'yargıya saldırı' dedi.

Sabih Kanadoğlu, arkadaşı Cahit Nalbantoğlu, İlhan Selçuk, Kemal Kerinçsiz ve gözlerinden öptüğü Sincan hakimi. Bu isimlerden sonra Çankaya'nın tepkilerine yeniden bakmakta fayda var: “Sayın cumhurbaşkanımızın sanığı olmadığı ve yargılanmadığı bir davadan dolayı bazı çevrelerce şüpheli gibi gösterilmeye çalışılması kesinlikle iyi niyetle bağdaştırılmamaktadır.”

İdeoloji körü olmayan hukukçuların karara yönelik itirazını da duyunca 'bazı çevreler'in gerçekten 'iyi niyetli olmadığı' görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*