İlhan Selçuk gözaltındayken Cumhuriyet'in tirajı arttı

İlhan Selçuk gözaltındayken Cumhuriyet'in tirajı arttı.11553
  • Giriş : 24.03.2008 / 12:27:00

Gözaltına alınan Selçuk 'Siz gözaltındayken tirajımız arttı' diyen Genel Yayın Yönetmeni'ne espriyi patlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlhan Selçuk yurt dışına çıkmama şartıyla serbest bırakılmasının ardından doğruca Cumhuriyet’e gitti. 5. kattaki odasına çıkan Selçuk burada kendisini karşılayan gazete çalışanlarıyla ilginç diyaloglar yaşadı.
Selçuk, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, , “Siz gözaltındayken gazete iki kat tiraj aldı” deyince, “O zaman geri döneyim istersen” diye espriyi patlatmış. Ayrıca sorgu sırasında polislerin Selçuk’a size ‘İlhan Abi’ diye hitap edebilir miyiz diye sordukları da ortaya çıktı.

Selçuk’un emniyette yaşadıklarını Gazeteci Melih Aşık köşesinde şöyle anlattı…

“İki gün boyunca getirilen kumanyaları imza atıp almış ama yememiş... Yemeklerden emniyet mensupları da pek memnun değilmiş. Zaman zaman Fenerbahçe muhabbeti oluşmuş aralarında. Ziverbey günlerinden söz açılınca bir görevli başını uzatmış:

- Sizin Ziverbey Köşkü adlı kitabınızı okudum, diye konuşmuş...

Emniyetin 1970’lere göre hayli geliştiğini anlattı. Etrafta genç, yakışıklı, uzun saçlı ve küpeli memurlar vardı. Bilgisayar kullanıyorlar. Aralarında uzman polisler vardı. Hatta birisi bana PKK’yı sordu, sonra da kendisi anlattı bana; ilginç bilgiler aktardı. Mesela 10 parmağının ayrı ayrı ve avuçlarının içinin izini almışlar. Sorgu nazik geçmiş. Çeşitli siyasi meselelerde ne düşündüğünü de sormuşlar.”

Selçuk, şunları da ekledi...

Gözaltındayken yanımdaki polisler ’Size abi dersek kızar mısınız’ diye sorduklarında güldüm. Merdivenlerden inerken koluma giren polis memuruna ’Kaçacak halim yok’ deyince, ’Yok abi bir şey olmasın diye koluna giriyorum’ dedi. Evet böylece de epeyce yaşlandığımı anladım!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious