İlhan Selçuk ve Perinçek gözaltında

İlhan Selçuk ve Perinçek gözaltında.7638
  • Giriş : 22.03.2008 / 14:48:00
  • Güncelleme : 22.03.2008 / 14:50:59

Ergenekon soruşturmasında Doğu Perinçek ve İlhan Selçuk gözaltında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon soruşturması kapsamında Cumhuriyet Gazetesi başyazarı İlhan Selçuk, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu gözaltına alındı.

Dün, sabahın erken saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Cumhuriyet Gazetesi başyazarı İlhan Selçuk, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Ergenekon Soruşturması kapsamında dün sabah saat 04.00-04.30 sıralarında İP, Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisinin İstanbul ve Ankara'daki merkezlerine eş zamanlı olarak operasyon düzenlendi.

Arama sırasında binada bulunan çalışanlar dışarı çıkartıldı.

BELGE VE BİLGİSAYARLARA EL KONDU

İşçi Partisi Genel Merkez Binasına gelen polis ekipleri, binada bulunan belge ve bilgisayarları incelemeye aldı. Çevik Kuvvet ekipleri bina etrafında geniş güvenlik önlemi alırken, çalışanlar dışında kimsenin binaya girişine izin verilmedi. Gözaltına alınan şahısların evlerinde de arama yapan polis baskında çok sayıda doküman ve evrağa el koydu.

ULUSAL KANAL'IN İNTERNET SİTESİNDE AÇIKLANDI

Ulusal Kanal'ın internet sitesinde açıklama yapıldı: Açıklamada: "Ergenekon" operasyonu kapsamında bugün sabah saat 04:30 sıralarında İşçi Partisi Genel Merkezi, İşçi Partisi İstanbul İl Merkezi, Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisi merkez ve bürolarında arama yapıldı. Arama kapsamında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmesi Ferit İlsever göz altına alındı.

Soruşturmada Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Gazeteci Adnan Akfırat, İş adamı İbrahim Benli gibi isimler de yer alıyor.

Operasyonda ismi geçenlerin evlerine de aynı dakikalarda aramalar yapıldı. Soruşturmada Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Gazeteci Adnan Akfırat, İş adamı İbrahim Benli gibi isimler de yer alınıyor.' denildi.

PERİNÇEK İSTANBUL'A GETİRİLDİ

Doğu Perinçek gözaltına alındıktan sonra emniyete götürüldü. Perinçek ve koruması Yusuf Beşerik kimlik tespiti ve Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alındıktan sonra THY'ye ait uçakla Atatürk Havalimanı'na getirildi. Daha sonra polislerce bir minibüse bindirilen Perinçek, havalimanından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

PERİNÇEK ADLİYEDE TEHDİT ETTİ

Ergenekon operasyonu kapsamında Ankara'da gözaltına alınan ve İstanbul'a getirilen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, getirildiği Fatih Adliyesi çıkışında, "Tayyip Erdoğan'ların suçları büyüyor. Altlarında kalacaklar. Suçları büyüyor. Kanunsuzca gözaltına alındık" diye bağırdı.

Gözaltına alındığı Ankara'dan uçakla İstanbul'a getirilen ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürülen Perinçek, emniyetten sonra Fatih Adliyesi'ne getirildi. Perinçek, Adliye'den çıkarılışı sırasında "Tayyip Erdoğan'ların suçları büyüyor. Altlarında kalacaklar. Suçları büyüyor. Kanunsuzca gözaltına alındık" dedi.

SKY TV GÜN BOYU CANLI YAYIN YAPTI

Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan operasyon, Ulusal Kanal ve SKY televizyonu tarafından gün boyu canlı yayınlarla duyuruldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren özel yayına geçen kanallar, operasyonda gözaltına alınan isimlerin mağduriyetini işledi. Marşlar, şiirler ve ulusalcılığın övüldüğü özel klipler yayınlayan Ulusal Kanal, yaşananların komple olduğunu aktardı. SKY televizyonu ise stüdyo konukları ve telefon bağlantıları ile gün boyu aralıksız süren yayınında gazeteci ve CHP'li Milletvekillerinin görüşlerini yayınladı. Programa Hürriyet Gazetesi Yazarı Oktay Ekşi, Yalçın Bayer, Agos Gazetesi Yazarı Aydın Engin, Fatih Altaylı ve CHP'li Milletvekili Nur Serter gibi isimler katıldı. Cumhuriyet Gazetesi önünden ilk saatlerden itibaren canlı yayınlar yapıldı.

SAVCI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

İşçi Partisi Genel Sekreteri Nusret Senem, 11 Mart 2008 tarihinde soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Öz'ün görevini kötüye kullandığı operasyon kapsamında tutuklu bulunanlara Genel Başkanları Doğu Perinçek ile ilgili sorular yönelttiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan savcı Zekeriya Öz'ün bu soruşturmadan alınması ve hakkında soruşturma açılmasını istemişti.

PARTİLİLER EMNİYET ÖNÜNDE TOPLANDI

İP Genel Başkan Yardımcıları Erkan Önsel ve Servet Cömert ile bir grup partili, İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Cömert, Perinçek'in kimseye bir zararı bulunmadığını belirterek, ''Perinçek, emperyalizme karşı mücadele eden bir insandır. Kime ne zararı oluyor bu ülkede? İP'in bu ülkede hangi zararlı faaliyetleri görülebiliyor? Bunun sonunda utanacaklarını hep beraber göreceğiz'' dedi.Partililer bir süre emniyet önünde bekledikten sonra ayrıldı.

CUMHURİYET İLHAN SELÇUK AÇIKLAMASI YAPTI

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız gazetenin imtiyaz sahibi ve baş yazarı İlhan Selçuk'un terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınması üzerine basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi bahçesinde yapılan açıklamada Yıldız, İlhan Selçuk'un 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbe anımsatan bir yöntemle gözaltına alındığını söyledi. "AK Parti'nin kapatılması davasın sonrasında siyasi iktidar ve yandaşları tarafından bu davanın yörüngesinden çıkarılması çabası yoğun olarak sürmektedir." diyen Yıldız şunları söyledi: "Kamuoyunda Ergenekon operasyonu olarak bilinen ve uzun süredir devam etmekte olan sürecin AKP'nin kapatma davasıyla ilişkilendirilmesi ve cumhuriyet gazetesinin bu yolla sindirilmek, susturulmak istenilmesi oyununa alet olmayacağız. Gazetemiz imtiyaz sahibi İlhan Selçuk'a uygulanan bu haksız gözaltı işlemine karşı gazetemiz tarafından derhal yargıç nezdinde hukuki işlemler başlatılmıştır."

Sabah saatlerinde Tuncay Özkan'ın 'biz kaç kişiyiz' platformuna üye bir grup ve cumhuriyet okurları ile Yeniden Kuvayı Milliye Hareketi Derneği gazetenin bahçesinde toplandı. Grup burada AK Parti ve Cumhurbaşkanı aleyhine sloganlar attı. Gazeteyi çok sayıda akademisyen, DSP, CHP il başkanları ziyaret etti.

Gözaltıların olduğu saatte Bodrumda bulunan Tuncay Özkan, İstanbul'a geldi. Özkan: 'Beni de tutuklayın' dedi.

PERİNÇEK VE ALEMDAROĞLU HASTANEDE

Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek sabah saatlerinde, İstanbul Üniversitesi eksi Rektörü Kemal Alemdaroğlu ise , öğle saatlerinde Fatih Adliyesi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından Vatan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadale Şubesine gönderildi.

PERİNÇEK'İN EVİNDE 6 ÇUVAL MALZEMEYE TOPLANDI

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Şişli Gayrettepe'deki evinde yaklaşık 12 saattir süren aramanın ardından 6 çuval malzeme ile 3 bilgisayar, incelenmek üzere emniyete götürüldü. Polislerin evi terketmesinin ardından bir açıklama yapan Doğu Perinçek'in avukatı Gönenç Laçin, el konulan 6 çuval malzemenin içinde soruşturmayı etkileyecek hiç bir şeyin olmadığını savundu. Arama sırasında evde Perinçek'in oğlu Can ile eşi Şule Perinçek olduğu öğrenildi. Yaklaşık 12 saat süren aramanın ardından polis, evden 6 çuval malzeme ile 3 adet bilgisayarı alarak emniyete götürdü. Polislerin evden ayrılmasının ardından bir açıklama yapan Perinçek'in avukatı Gönenç Laçin, Doğu Perinçek'in avukatı olarak aramaya refakat ettiğini söyledi. Aramalar sırasında Perinçek'in kütüphanesinde bulunan 10 binin üzerinde kitabın tek tek incelendiğine dikkat çeken Laçin, "Kitaplara tek tek yasak mı, değil mi diye bakıldı. Şuan raflarda satışı devam eden pek çok kitaba el konuldu. Genel Başkan'ın 40 yıllık siyasi hayatı boyunca derlediği dokümanlarına el konuldu. Bu dokümanların çoğunluğu da İşçi Partisi'nin basın açıklamalarından ibarettir." dedi. El konulan malzemelerin içinde aile bireylerine ait çok sayıda kişisel eşya olduğunu da belirten Laçin, sözlerine şöyle devam etti: "Bunların içinde çocukların CD'leri, fotoğraf albümleri vesair her şeyi aldılar. Memur arkadaşlar içeriğini bilmedikleri için hepsine el koydular. Kayda değer hiçbir evrak yok el konulan eşyalar içinde. 3 adet bilgisayara da el konuldu. 6 çuvala doldurup götürdüler" Soruşturma sonunda el konulan evrakların hiçbir değerinin olmadığının anlaşılacağını öne süren Laçin, "Ergenekon soruşturmasıyla Genel Başkan'ın ilişkilendirilmesi çok anlamsızdır. Gece 04:00 sularında gelmişler. Taciz edercesine eve baskın yapmışlar. Türkiye siyasetinin 35 yılına damga bir vurmuş bir şahsın evine bu saate gelmeye gerek yoktu." şeklinde konuştu.

İŞTE GÖZALTINA ALINANLAR

- İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek
- Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk
- Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu
- Doğu Perinçek'in koruması Yusuf Beşerik
- Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk
- Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmesi Ferit İlsever
- Gazeteci Adnan Akfırat
- İşadamı İbrahim Benli
- Yusuf Tuncer
- Aydın Gergin
- Mahir Çayan Güngör
- Aykut Tokat

Çalışanlar dışında binaya kimse alınmıyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious