İlhan Selçuk'a 4 adet By-Pass yapıldı

İlhan Selçuk'a 4 adet By-Pass yapıldı.11553
  • Giriş : 14.04.2008 / 20:12:00

İlhan Selçuk'un, açık kalp ameliyatında kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasındaki kapağın tamir edildiği ve biri sol göğüs damarı, diğerleri bacaktan alınan toplardamarlarla 4 by-pass yapıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

lhan Selçuk'un kalp ameliyatını gerçekleştiren ekibin başı Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesinden Doç. Dr. Atıf Akçevin, ameliyatın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Ameliyat başlangıcından itibaren hastaya yoğun kalbi destekleyici tedavi verilmeye başlanmıştır. Açık kalp ameliyatı sırasında kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasındaki kapak tamir edilmiş ve biri sol göğüs damarı, diğerleri bacaktan alınan toplardamarlar olmak üzere 4 adet by-pass yapılmıştır. Bu sırada kalp adalesinde yaygın enfarktüs alanları olduğu görülmüştür. Ameliyatın sonuna doğru yardımcı dolaşım desteği sağlanarak yoğun kalp destekleyici ilaç tedavisi başlanmıştır.

Kalbin genel durumunu daha emniyetle kontrol altında tutabilmek için göğüs kemiği kapatılmadan sadece cilt dikilerek hasta yoğun bakıma alınmıştır. Takip eden günler içinde genel durumu düzeldikten sonra göğüs kemiği kapatılıp, uyandırılacaktır.''

Doç. Dr. Akçevin, ''ameliyatın başarılı geçip geçmediği'' sorusuna da ''Ameliyatın tam olarak başarılı geçtiğini söylemek için hastanın taburcu olması gerekir, ama bu süre içinde bizi üzecek derecede hayati parametrelerinde geriye gidiş gözlenmedi. Bu önemli. Umutluyum diyebilirim'' yanıtını verdi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious