İlhan Selçuk'a ilahiyatçı tepkisi

İlhan Selçuk'a ilahiyatçı tepkisi .9411
  • Giriş : 19.11.2007 / 14:20:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 16:04:40

"Türbanı flamaya dönüştürenler cehennemliktir" sözlerine sert tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet gazetesi baş yazarı İlhan Selçuk, köşe yazısında Nur suresini örnek göstererek Kuran-ı Kerim'de türban veya sıkmabaştan bahsedilmediğini belirtti. Selçuk, "Türbanı flamaya dönüştürüp siyaset sahteciliğinin en büyüğünü yaparak Müslümanlık taslayanlar ikiyüzlü yalancılardır, topu cehennemliktir" dedi. Selçuk'un örnek verdiği Nur suresinde, "Ey Muhammet, mümin kadınlara söyle... Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar..." deniliyor. İlahiyatçılar, Kuran-ı Kerim'de türbanla ilgili bir ifade bulunmadığını belirtirken, Selçuk'un sözlerine tepki gösterdiler. "Kimin cennetlik, cehennemlik olduğuna Selçuk değil, Allah karar verir" dediler. İlahiyatçıların görüşleri şöyle:

* Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem:

Selçuk'un bahsettiği Nur suresi böyledir. Kuran-ı Kerim'de türban, sıkmabaş, yarım-baş denmez. Kuran- ı Kerim'de bu tür ifadeler bulunmaz. Türban 80'li yıllarda ortaya çıkmış bir kavramdır. Ancak kimin cennetlik, cehennemlik olacağına Allah karar verir.

* Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr Salih Tuğ:

 İlhan Selçuk fetva makamı haline gelmiş, cennetlik cehennemlik diye ayırabiliyor. Bir müftü gibi hareket ediyor. Sadece Kuran-ı Kerim'e bakarak problemler çözülmüyor. Peygamberimizin uygulaması da bizi mutlaka alakadar ediyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious