"İlhan Selçuk'un ne ile suçlandığını bilmiyoruz"

  • Giriş : 23.03.2008 / 08:36:00

Selçuk'un avukatı, soruşturmada gizlilik kararı olduğu için ne ile suçlandığını bilmediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi İlhan Selçuk'un avukatı Akın Atalay, ''Ergenekon Soruşturması'' kapsamında gözaltına alınan ve savcılıkça serbest bırakılan müvekkilinin, soruşturmada gizlilik kararı olduğu için ne ile suçlandığını, hakkında ne deliller olduğunu bilmediklerini belirtti.

İlhan Selçuk, serbest bırakıldıktan sonra Şişli'deki Cumhuriyet gazetesine gelerek, burada yaklaşık bir saat kaldı. Burada doktoru tarafından sağlık kontrolünden geçirilen ve avukatlarıyla görüşen Selçuk, kendisini bekleyen basın mensuplarının yoğun ısrarlarına rağmen bir açıklama yapmadan gazeteden ayrıldı.

İlhan Selçuk'un avukatı Akın Atalay, gözaltı ve adliye süreci hakkında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Selçuk'un önceki gün saat 04.30'da evinde gözaltına alındığını, evinde yapılan aramanın ardından aynı gün 07.30 İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Şube Müdürlüğüne götürüldüğünü söyledi.

Atalay, ''Savcılığa yaptığımız, gözaltına alınışın usule aykırılığına ve soruşturma kapsamında ilk 24 saat avukat görüşme yasağına itirazlarımız reddedildi'' diye konuştu.

İlk 24 saatin dolmasının ardından dün saat 08.00'de Selçuk ile görüşebildiklerini ifade eden Atalay, ''İlk 24 saatinin, sağlık ve gözaltı açısından sorunsuz geçtiğini öğrendik. İşleyecek süreç hakkında kendisine bilgi verdik. Emniyette saat 10.00'da başlayan sorgusu saat 20.30'da sona erdi ve Cumhuriyet Savcılığına sevk edildi'' dedi.

Atalay, Selçuk'un ''Ergenekon Soruşturması''nı yürüten üç savcı huzurunda ifade verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Soruşturmada gizlilik kararı olduğu için Selçuk'un ne ile suçlandığını, hakkında ne deliller olduğunu bilmiyoruz. Kendisine soruşturma ile ilgili ve yazdığı yazılar hakkında sorular soruldu. Yaklaşık 4,5 saat süren sorgunun ardından tutuklanma talebine gerek görülmeyerek serbest bırakıldı ancak savcılık, soruşturma süresi boyunca kendisine adli kontrol getirilmesi için nöbetçi mahkemeye sevk etti. Selçuk'a 'Ergenekon Soruşturması' tamamlanıncaya kadar 'yurt dışına çıkış yasağı' konuldu'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious