İlhan Selçuk'un sağlık durumu iyi yönde gelişiyor

İlhan Selçuk'un sağlık durumu iyi yönde gelişiyor.20004
  • Giriş : 16.04.2008 / 10:36:00

Cumhuriyet Gazetesi, İlhan Selçuk'un ameliyat ve tedavi süreci ile sağlık durumunu böyle duyurdu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açık tutulan göğüs kafesi de kapatıldı

Başyazarımız İlhan Selçuk'un doktorları, by-pass ameliyatının ardından gelişmelerin normal seyretmesi üzerine her türlü riske karşı açık tutulan göğüs kafesini dün akşam saatlerinde kapattı

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve Başyazarımız İlhan Selçuk, geçirdiği by-pass ameliyatının ardından ilk geceyi yaşamsal fonksiyonları yönünden durağan ve beklenmedik bir gelişme yaşanmadan geçirdi. Selçuk'un doktorları gelişmelerin normal seyretmesi üzerine, ameliyatın ardından her türlü riske karşı açık tutulan göğüs kafesini de dün akşam saatlerinde kapattı.


Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesi'nde önceki gün yaklaşık 6 saat süren bir operasyon geçiren ve halen yoğun bakımda bulunan Selçuk'un durumu ile ilgili hastaneden dün yapılan yazılı açıklamada, "İlhan Selçuk, ameliyat sonrası ilk gecesini yaşamsal fonksiyonları yönünden stabil (dengeli) geçirmiş, beklenmedik bir gelişme olmamıştır'' ifadelerine yer verildi.


Önceki günkü ameliyatın ardından basın toplantısı düzenleyen Dr. Atıf Akçevin ve Dr. Oryal Gökdemir , ameliyata geliş süreci konusunda bilgi vermişlerdi. Dr. Akçevin, ameliyat başlangıcından itibaren Selçuk'a, kalbi yoğun olarak destekleyici tedavi verilmeye başlandığını belirterek, şunları kaydetmişti: "Açık kalp ameliyatı sırasında kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasındaki kapak onarılmış ve biri sol göğüs damarı diğeri bacaktan alınan toplar damarlar olmak üzere dört adet by-pass yapılmıştır. Bu sırada kalp adalesinde yaygın enfarktüs alanları olduğu görülmüştür. Ameliyatın sonuna doğru intraaortik balon pompası ile dolaşım desteği sağlanarak yoğun kalp destekleyici ilaç tedavisi başlanmıştır. Kalbin genel durumunu kontrol altında tutabilmek için göğüs kemiği kapatılmadan sadece cilt dikilerek hasta yoğun bakıma alınmıştır. Genel durumu düzeldikten sonra göğüs kemiği kapatılıp uyandırılacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious