Ilımlı İslamcılar TV kanalı kuracak

Ilımlı İslamcılar TV kanalı kuracak.14915
  • Giriş : 03.06.2009 / 08:41:00

Mısır'da El Ezher Üniversitesinden bir grup din adamının ''Ilımlı İslam'' görüşlerini yayacak yeni bir televizyon kanalı kuracağı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı Barack Obama'nın ülkeyi ziyaretinden önce yapılan açıklamada, uydudan yayın yapacak Ezheri adı verilecek kanalın, ''Ilımlı İslam propagandası yapacağı ve İslam dininin aşırılıklarla bozulmasıyla mücadele edeceği'' bildirildi.

Kanalın fikir babası, Mısır İslami İlişkileri Yüksek Konseyi üyesi Şeyh Halid El Guindi, bu fikrin, El Ezher mezunlarının bilgi ve yeteneklerinin, dinin cahilce yorumlarıyla savaşmak için kullanılması düşüncesinden çıktığını söyledi. El Guindi, ''mevcut kanalların çoğunda doğru olmayan görüşler dile getirilerek gençler aşırılık yanlısı fikirlerle dolduruluyor. Seyirciler, gerçeklerle uğraşan, gerçeklere ve dünyadaki değişimlere saygı duyan kişileri görmeli. Ezheri, İslam'ın aşırılıktan uzak itidal dini olduğu fikrini yayacaktır'' diye konuştu. El Guindi, El Ezher mezunlarının bilgilerinden faydalanılmakla birlikte kanalın, üniversite ve hükümetten bağımsız olacağını belirtti.

Kanalın ağustos ayı ortalarında yayına başlayacağı belirtildi. Başlangıçta İngilizce ve Arapça yayın yapacak kanalda, hem eğlendirici hem de eğitici programlar yer alacağı bildirildi. Zaman içinde yayın dillerine Türkçe ve Hinduca'yı da ekleyecek olan Ezheri'nin Avrupa ve Güneydoğu Asya'da izlenebileceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*