Ilısu'nun temeli atıldı

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin temelini attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mardin'in Dargeçit ilçesindeki törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Veysel Eroğlu, projeyi gerçekleştirecek firmaların yetkilileri, çoy sayıda iş adamı, bölge milletvekilleri ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, barajın en geç 7 yıl içinde tamamlanacağını belirterek, "Ilısu Barajı'yla Güneydoğu Anadolu Projesi farklı bir hayat bulacak. Güneydoğu ve Güneydoğu insanı farklı bir zenginliğe kavuşacak. İnşallah Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali önümüzdeki en geç 7 yıl içinde tamamlanacak ve 2013 yılında hizmete girecek. Böylece Ilısu, Türkiye'nin ikinci büyük barajı oluyor. 4. büyük elektrik üretme potansiyeline sahip olacak bu barajımız için 1 milyar 200 milyon Avro dış kredi mutabakatını sağlamış bulunuyoruz. İktidara gelirken Türkiye'yi bir enerji koridoru haline getireceğimizi söyledik ve projelerimizi tek tek gerçekleştirdik." dedi.

Erdoğan, "Türkiye artık enerji kaynaklarını boşa akıtmayacaktır. Daha önce 9 ilde doğalgaz varken bizim çalışmalarımız sayesinde bu rakam 31'e çıktı. 2007 yılı itibariyle 61 il doğalgazdan faydalanacaktır." diye konuştu.

3 yıl içindeki ortalama büyüme hızının yüzde 8 olduğunu ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin inşaatında 10 bin kişi çalışacaktır. Yaklaşık 80 bin kişi de buradan ekmek yiyecektir. Biz temelini attığımız tüm projelerin takipçisi olduk bundan sonrada takipçisi olacağız. Türkiye artık temelleri atılmış projelerin çöplüğü olmayacak" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin enerji konusunda çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu gayet iyi bildiklerini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi : "Çalışmalarımızı Türkiye'nin bütün kaynaklarını harekete geçirmek üzerine kuruyoruz. Yüksek siyaset, büyük siyaset, geleceği görmek ve ona göre planlamalar yapmaktır. Bizim iktidarımız her alanda Türkiye'nin enerjisini, birikimini, gücünü ortaya çıkaran bir iktidar olmuştur. Bu ülkenin gücüne güç katmıştır. Günübirlik siyasetlerle, popülist politikalarla Türkiye çok zaman ve enerji kaybetti. Daha önce de temeller atıldı, görkemli törenler yapıldı ama arkası gelmedi. Artık bu ülke temelleri atıldıktan sonra, yarım kalmış, hayata geçmemiş projeler çöplüğü değildir, bu böyle bilinmeli. "

YILDA 300 BİN DOLAR KATKI

Ilısu Barajı'nın ürettiği enerji ile ülke ekonomisine yılda 300 milyon dolar katkı sağlayacağını vurgulayan Erdoğan, "Bölgenin ikinci büyük barajı olan Ilısu Barajı ve hidroelektrik santrali tamamlandığında yılda ortalama 3,833 milyar kilowat saat enerji üretecek. Nusaybin, Cizre, İdil ve Silopi ovaları 121 bin hektar alan modern tekniklerle sulanması mümkün olacak. Ilısu barajı ürettiği enerji ile ülke ekonomisine yılda 300 milyon dolar katkı sağlayacak." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Bizim irademiz çok güçlü bir iradedir. Bu irade bölgesel gelişmişlik farkları başta olmak üzere Türkiye'de bütün adaletsizlikleri ortadan kaldırma azmindedir. Attığımız bu adımlar ülkede bölgesel milliyetciliğin nasıl sona erdiğini göstermektedir. Bu, bölgesel milliyetciliğin ortadan kaldırıldığının bir ifadesidir." diye konuştu.

ELEKTRİĞE ZAM YAPMAMAK İÇİN GAYRET EDİYORUZ

Başbakan Erdoğan, elektrik fiyatlarına zam yapılmaması konusunda direndiklerini kaydederek, "Hükümet olarak göreve geldiğimizde akaryakıtın varil fiyatı 22 dolardı, şimdi 75 dolara kadar çıktı. Bütün bunlara rağmen direniyoruz. Doğalgazda ister istemez bazı zamlarımız oldu. Elektrikte çevrim santrallerinin üretimdeki fiyatların, maliyetlerin artması sebebiyle, sıkıntılar bizi köşeye sıkıştırıyor. Fakat biz hala elektriğe zam yapmamak konusunda gayret ediyoruz, yine de edeceğiz. Ama zam yapmamız gerektiği anda da, çünkü gelen sinyaller öyle, o zaman bunu milletle paylaşmak durumunda kalacağız." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin kaynak ve imkanlarının Türkiye'ye yeterli olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Türkiye kaynak ve imkanlarını harekete geçiren bu sağlam siyasi iradeyle her alanda hızla ilerliyor, kalkınıyor. Bu ilerlemeyi durdurmak isteyenler asla ve asla muvaffak olamayacaklardır. Türkiye demokrasiyle büyüyüp güçlenecek, adaletle kalkınarak daha huzurlu, istikrarla, müreffeh bir ülke haline gelecektir. Bu yolda asla geri adım atmayacaktır. Yaklaşık 4 yılda ekonomik olarak çok önemli atılımlar gerçekleştirdik." dedi.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra hep birlikte Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin temelini attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious