İlk akla gelen marka, Arçelik

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Nielsen’in markalar araştırmasına göre, Arçelik son 10 yıldır koruduğu liderliğini bu yıl da sürdürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Arçelik, kategori belirtilmeksizin kişilerin ilk aklına gelen marka sorgulaması yapıldığında 10 yıldır koruduğu liderliğini 2006 yılında da bırakmadı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplam 1414 denekle yapılan görüşmelere dayanan Nielsen Markalar Araştırması’nın 13’üncüsünün sonuçlarına ilişkin olarak yapılan açıklamada, artık bir “referans çalışma” niteliği kazanan markalar araştırmasında bu yıl 112 kategorinin sorgulandığı belirtildi.

Kategori belirtilmeksizin kişilerin ilk aklına gelen marka sorgulaması yapıldığında, Arçelik’in 10 yıldır koruduğu liderliğini bu yıl da bırakmadığı kaydedilen açıklamada, son yıllarda Arçelik’in belirtilme oranının gerilediği ve diğer markaların tüketicinin zihninde daha çok pay aldığının görüldüğü de ifade edildi.

Hiçbir ürün, marka ya da kategori hatırlatması olmadan tüketicilere ’İlk hatırladığınız firma hangisidir?’sorusu yöneltildiğinde de Arçelik yine lider durumda. Ardından ikinci sırada Koç, üçüncü sırada Sabancı yer alıyor. Tüketicilere kategori belirtmeden ’kendinize en yakın hissettiğiniz marka hangisidir?’ sorusu yöneltildiğinde yaklaşık her üç tüketiciden biri (yüzde 37) yakın hissettiği bir marka olmadığını belirtti. Yakın hissedilen markalar sıralamasında Arçelik yine lider durumda. Ülker Arçelik’e en fazla yaklaşan sıralamadaki ikinci marka. Bu iki marka takip eden markalardan belirgin olarak ayrışıyor. Nike tüketicilerin kendilerine yakın hissettiği üçüncü marka.

Duracell’den atak

Kategorilerinde lider olan ve 2006’da belirtilme düzeyini en fazla artıran markanın, 12 puan artış ile makyaj malzemeleri kategorisindeki Avon olduğu görülüyor. Nielsen’in araştırmasında Duracell 11 puan artış göstererek belirtilme düzeyini en fazla artıran ikinci marka oldu.

12 kategoride lider değişti

Nielsen’in araştırmasında 2006’da 108 kategorinin 12’sinde liderlik el değiştirdi. Nokia tüm kategorilere göre belirtilme oranı en yüksek olan lider marka oldu. Ardından diş macunu kategorisinde İpana ve kolalı gazlı meşrubat kategorisinde Coca-Cola geliyor.

10 kişiden 4’ü ‘Marka olmuş sanatçı yok’ dedi
Tüketiciler nezdinde marka olmuş sanatçı sorgulamasında 10 kişiden 4’ü marka olmuş bir sanatçı olmadığını belirtiyor. Tüketicilere, ”İsminin bir marka olduğuna inandığınız sanatçıyı belirtir misiniz?“ sorusu yöneltildiğinde her 10 kişiden 4’ü (yüzde 41) herhangi bir sanatçı adı belirtmedi. Marka olduğuna inanılan sanatçılar sorgulamasında sırasıyla Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses ve Tarkan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk üçteki yerini korudu. Ancak üç ismin de belirtilme oranlarının önceki yıla göre gerilemesi dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious