İlk akla gelen marka Arçelik

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Arçelik, kategori belirtilmeksizin kişilerin ilk aklına gelen marka sorgulaması yapıldığında 10 yıldır koruduğu liderliğini 2006 yılında da bırakmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul, Ankara ve İzmir'de toplam 1414 denekle yapılan görüşmelere dayanan Nielsen Markalar Araştırması'nın 13'üncüsünün sonuçlarına ilişkin olarak yapılan açıklamada, artık bir ''referans çalışma'' niteliği kazanan markalar araştırmasında bu yıl 112 kategorinin sorgulandığı belirtildi.

Kategori belirtilmeksizin kişilerin ilk aklına gelen marka sorgulaması yapıldığında Arçelik'in 10 yıldır koruduğu liderliğini bu yıl da bırakmadığı kaydedilen açıklamada, ancak son yıllarda Arçelik'in belirtilme oranının giderek gerilediği ve güçlenen diğer markaların tüketicinin zihninde daha çok pay aldığının görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, yakın hissedilen marka olarak belirtilme oranının Arçelik'le neredeyse eşit düzeylerde olduğu bildirildi.

Son 3 yıldır sorgulanan markalaşmış sanatçı kategorisinde Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses ve Tarkan'ın oranlarının gerilediği belirtilen açıklamada ama ilk üç sıradaki yerlerinin değişmediği kaydedildi.

İLK HATIRLANAN MARKA
Açıklamada, tüketicilere hiçbir kategori hatırlatması yapılmaksızın akıllarına ilk gelen markanın hangisi olduğu sorulduğunda Arçelik'in en fazla belirtilen ve ayrışan marka, Ülker'in ilk hatırlanan marka sorgulamasında en fazla belirtilen ikinci marka, Nike'ın ise öne çıkan üçüncü marka olduğu belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:
''Hiçbir ürün, marka ya da kategori hatırlatması olmadan tüketicilere 'ilk hatırladığınız firma hangisidir?' sorusu yöneltildiğinde de Arçelik yine lider durumda. Ardından 2. sırada Koç, 3. Sırada Sabancı yer alıyor.

Tüketicilere kategori belirtmeden 'kendinize en yakın hissettiğiniz marka hangisidir?' sorusu yöneltildiğinde yaklaşık her üç tüketiciden biri (yüzde 37) yakın hissettiği bir marka olmadığını belirtti. Yakın hissedilen markalar sıralamasında Arçelik yine lider durumda. Ülker Arçelik'e en fazla yaklaşan sıralamadaki ikinci marka. Bu iki marka takip eden markalardan belirgin olarak ayrışıyor. Nike tüketicilerin kendilerine yakın hissettiği sıralamadaki üçüncü marka.

Kategorilerinde 2006'da lider durumda olan markaların 2005'e kıyasla belirtilme düzeylerinin ne oranda değiştiği incelendiğinde 2006'da belirtilme düzeyini en fazla arttıran markanın, 12 puan artış ile makyaj malzemeleri kategorisindeki Avon olduğu görülüyor.

Duracell 11 puan artış göstererek belirtilme düzeyini en fazla arttıran ikinci marka oldu.''

KATEGORİLERE GÖRE LİDER MARKALAR
Açıklamaya göre, 2006 yılı ile karşılaştırmalı olarak incelendiğinde 2006'da da sorgulanan 108 kategorinin 96'sında kategori liderleri değişmezken, 12 kategoride liderlik el değiştirdi.

Kategorilere göre lider markaların belirtilme oranlarına bakıldığında cep telefonu kategorisinde Nokia tüm kategorilere göre belirtilme oranı en yüksek olan lider marka olduğu kaydedilden açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
''Ardından diş macunu kategorisinde İpana ve kolalı gazlı meşrubat kategorisinde Coca-Cola geliyor.

Kategorilerinde lider markalar olmalarına karşın belirtilme düzeyleri en düşük olan kategori ve markalara bakıldığında ise kedi-köpek mamasında Whiskas'ın en düşük belirtilme düzeyine sahip lider marka olduğu görülüyor.''

MARKALAŞMIŞ SANATÇI
Tüketiciler nezdinde marka olmuş sanatçı sorgulamasında 10 kişiden 4'ü marka olmuş bir sanatçı olmadığını belirtiyor.

Tüketicilere ''İsminin bir marka olduğuna inandığınız sanatçıyı belirtir misiniz?'' sorusu yöneltildiğinde her 10 kişiden 4'ü (yüzde 41) herhangi bir sanatçı adı belirtmiyor.

Marka olduğuna inanılan sanatçılar sorgulamasında sırasıyla Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses ve Tarkan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk üçteki yerini koruyor. Ancak üç ismin de belirtilme oranlarının önceki yıla göre gerilemesi dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious