İlk biyonik adam tarihe geçti

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Boynundan aşağısı felç olan Amerikalı Matthew Nagle, beynine bağlanan elektrodlar sayesinde robot kolunu düşünce gücü ile oynatabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beş yıl önce uğradığı bıçaklı saldırı sonrası boynundan aşağısı felç olan Amerikalı Matthew Nagle, beynine bağlanan elektrodlar sayesinde robot kolunu düşünce gücü ile oynatabiliyor. ABD’nin Rhode Island Eyaleti’ndeki Brown Üniversitesi’nde başarıyla gerçekleştirilen deneyde Nagle, yalnızca düşünerek bir şeyleri kaldırabiliyor, bilgisayarın ilmecini sürükleyebiliyor, e-maillerine bakabiliyor. Böylece Nagle ilk biyonik adam olarak tarihe geçti.

Beyindeki çip

Nagle’ın beynine yerleştirilen 4 mm kare büyüklüğünde bir çip, beynindeki organ hareketlerini kontrol eden merkezde bulunan nöronların aktardığı elektrik dalgalarını, cihazları hareket ettiren sinyallere dönüştürüyor. 100 elektrod tarafından toplanan beyin sinyalleri kafa derisinin içine yerleştirilen metal bir levhaya taşınıyor. Felçli kolunu oynattığını aklından geçirdiği anda sinyaller çeşitli cihazları kontrol edebilen bilgisayara iletiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious