'İlk feminist kadınlar derneğini Osmanlı kadınları kurdu'

  • Giriş : 21.03.2006 / 00:00:00

Gazeteci Yazar Nevval Sevindi, ilk feminist sözcüğü Osmanlı kadınlarının kullandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1800'lü yılların ortasından itibaren müthiş bir kadın dergisi patlaması olduğunu aktaran Sevindi, "Gazeteler, dergiler ve kadınlar gerçekten çok rahat, çok sert yazılar yazıyorlar. İlk feminist sözcüğünü kullanan Osmanlı kadınıdır. İlk feminist kadınlar derneğini de kuran Osmanlı kadınlarıdır." dedi.

Sevindi, aile temelli Türk kültürünün dünyada eşi az rastlanır şekilde kadına değer veren ve eşit gören anlayışının bugüne kadar etkilendiği kültür yapılarını anlattığı konuşmasında, "Kadına olan düşmanca tavır ve kız çocuğu öldürme sadece Arap kültüründe yok. Çin kültüründe de var. Ve bugün de süren bir şiddet var. Oysa eski Türk inancına göre hanla hatun gökle yerin evlatlarıdır ve kadının yeri yedinci kat göktedir. Kadına kutsallık verilmiştir. Törede kadını horlamak, aşağı görmek veya dövmek söz konusu değildir. Çünkü kutsallığı vardır. Bütün Türk destanlarında, eski yazılı belgelerde bunu çok açık olarak görüyoruz." diye konuştu.

İngiltere'de 11. asra kadar kadının kocasından herhangi bir bir miras almadığını hatırlatan Sevindi, "Kadına murdar bir varlık olarak bakıldığı için de, mesela o dönemlerde kadının İncil'e el sürmesi de yasaklanmış. İngiliz piskoposunun 1888'de verdiği bir vaaz var. Diyorki, 'Bundan 100 sene öncesine kadar kadın erkeğin sofrasına oturma hakkına sahip değildi ve sorulmadan söze başlaması caiz değildi. Kocası başının üzerine kocaman bir sopa asar ve ne zaman karısı emrini tutmazsa onu kullanırdı. Kadının sözü kızlarına geçmezdi. Erkek çocuklar ise annelerine evdeki hizmetçi kadınlardan fazla bir paye vermezdi.' diyerek konuyu gözler önüne sermiştir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious