İlk hedef 'Kıbrıs sorunu'

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

CTP/BG-Özgür Parti koalisyonun ilk hedefi Kıbrıs sorununun çözümü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs Türk siyasi tarihinin 21. hükümeti olarak bugün resmen kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) - Özgürlük ve Reform Partisi (Özgür Parti) Koalisyon Hükümeti, öncelikli hedef olarak, Kıbrıs sorununu çözmek için yerel ve uluslararası alanda gerekli tüm çalışmaları yapmayı belirledi.

Kıbrıs Türk halkı üzerindeki siyasi ve ekonomik izolasyonların kaldırılması ve Kıbrıs Türk halkının dünya ile bütünleşmesi için gereken tüm çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefleyen yeni hükümet; siyasi ve toplumsal yapının sivilleşmesi, demokratikleşmesi ve Kopenhag kriterlerine tamamen uyumlu hale getirilmesi için reformları uygulayacak.

İki partinin Genel Başkanları Ferdi Sabit Soyer ile Turgay Avcı'nın imza koyduğu yeni hükümetin protokolünde "Koalisyon hükümeti, çözüm sürecinde gelinen aşamanın sonuca ulaştırılması ve ülkemizin tüm kurumları ile birlikte Avrupa Birliği normları ile uyumlaştırılması sürecinde önemli görev üstlenecektir" deniliyor.

Koalisyon hükümetinde 10 bakanlıktan 7'si CTP/BG; 3 bakanlık da Özgür Parti tarafından üstlenildi. Çevre ve Doğal Kaynaklar yeni bir bakanlık olarak yerini alırken; Gençlik ve Spor Bakanlığı kaldırıldı.

Bakanlıkların dağılımı şöyle oldu:

Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG):

Başbakanlık

Maliye Bakanlığı

İçişleri Bakanlığı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Tarım Bakanlığı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı

Özgürlük ve Reform Partisi (Özgür Parti) ,

Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı

Ekonomi ve Turizm Bakanlığı

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious