İlk kadın paşa geliyor

İlk kadın paşa geliyor.12937
  • Giriş : 20.06.2008 / 09:05:00

Harp Akademileri Komutanlığı, tarihinde ilk kez bir bayanı kurmay subay olarak mezun edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda jet pilotu olarak görev yapan Yüzbaşı Bilgehan Bülbül, akademiden mezun olmasının ardından TSK’nın ilk kadın generali olma fırsatını yakalayacak.

Akşam gazetesinde yer alan habere göre; Temmuz ayının son haftasında Harp Akademileri Komutanlığı’nda yapılacak mezuniyet töreni genç bir pilot için başka anlamlar ifade edecek. Törende, TSK’nın ilk kurmay bayan subayı mezun olacak. İlk bayan kurmayın pilot olması da tarihe not olarak düşülecek. Derslerinde çok başarılı olan Yüzbaşı Bülbül’ün dereceye girmesinin de gündemde olduğu öğrenildi. Bülbül, mezun olmasının ardından 3 yıl kıdem alacak.

Pilot yüzbaşının, mezun olduktan sonra Genelkurmay Başkanlığı’nda görevlendirilmesi bekleniyor.

KARADA KADIN YOK

Harp Akademileri Komutanlığı’nda pilot yüzbaşıdan başka, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan istihbarat sınıfı iki bayan personel ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 1 denizci bayan bulunuyor. Üçü de seneye akademiden mezun olacak.

Bayan pilotun general olup olamayacağı ise 20 yıl sonra yapılacak Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında belli olacak. 2028 yılı bu açıdan bir kadının general olduğu ilk yıl olma olasılığını taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious