İlk kadın uzay turisti dünyaya döndü

İlk kadın uzay turisti dünyaya döndü.10538
  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

İlk kadın uzay turistini taşıyan Soyuz uzay aracının başarıyla yeryüzüne indiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk kadın uzay turisti Anousheh Ansari, Rus kozmonot Pavel Vinogradov ile ABD'li astronot Jeffrey Williams'ı taşıyan Soyuz uzay aracının başarıyla yeryüzüne indiği bildirildi.

Yetkililer, uzay aracının atmosfere girmesinin ardından 3 uçak ve 12 helikopterden oluşan arama kurtarma ekiplerinin aracın Kazakistan steplerinde indiği yeri tespit ederek mürettebatın uzay aracından çıkmasına yardım ettiğini belirttiler.
Rusya'nın başkenti Moskova'nın hemen dışındaki görev kontrol yetkilileri, uzay aracının hedeflendiği gibi Kazakistan'daki Arkalık bölgesinin yakınına inmesini alkışlarla kutladı. Görev Kontrol yetkilileri, mürettebatın kendilerini iyi hissettiğini kaydettiler.

Japon işadamı Daisuke Enomoto'nun açıklanmayan tıbbi nedenler dolayısıyla uzay yolculuğundan çekilmesi üzerine son dakikada Enomoto'nun yerini alan 40 yaşındaki Ansari, böylece ilk kadın uzay turisti unvanının da sahibi oldu. İletişim sahasında faaliyet gösteren bir girişimci olan İran doğumlu Amerikan vatandaşı Ansari, uzaya gitmek için 20 milyon dolar ödemişti.

Ansari ile birlikte 18 Eylülde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) giden Rus Mikhail Tyurin ile ABD'li Michael Lopez Alegria, Avrupa Uzay Ajansından Alman Thomas Reiter ile birlikte UUİ'de kaldılar. Thomas Reiter temmuz ayında bir uzay mekiğiyle UUİ'ye gitmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious