İlk kez bir Türk bankası Yunanistan'a giriyor

İlk kez bir Türk bankası Yunanistan'a giriyor.6586
  • Giriş : 04.07.2007 / 09:28:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:11:57

Ziraat Bankası’nın Yunanistan’da iki şube açmak için yaptığı başvuruya onay çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Böylece ilk kez bir Türk bankası Yunanistan'a girmiş olacak.

Yurtdışında büyüme planlarına bu yıl Yunanistan'ı da dahil eden Ziraat Bankası'na Atina'dan izin çıktığı öğrenildi. Böylece halen Türkiye'de faaliyet gösteren iki ve izin bir Yunan bankasına karşılık, ilk kez bir Türk bankası Yunanistan'da faaliyet gösterecek. Henüz resmi yazının ellerine ulaşmadığını belirten Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, "Sürecin olumlu bir şekilde işlediğini biliyoruz, bugün yarın olumlu yanıtın bize iletileceği beklentisi içindeyiz" dedi.

HERHANGİ BİR SORUN YOK: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) onayı ile başkent Atina ve Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Gümülcine'de şube açmak için Yunanistan Merkez Bankası'na başvuran Ziraat Bankası'na kısa sürede olumlu yanıt verildi. Edinilen bilgiye göre Yunanistan Merkez Bankası, Ziraat'in başvurusunu geçtiğimiz cuma günü onayladı. Resmi onayın henüz kendilerine ulaşmamasına karşın, müracaattan sonra başlayan süreci yakından takip ettiklerini söyleyen Çağlar, "Prosesin gayet olumlu ilerlediğini biliyoruz, herhangi bir sorun yok. Bugün yarın iznin verileceğine ilişkin bir beklenti içindeyiz" diye konuştu.

ŞUBELER 2008'DE AÇILIR: Bu işin birkaç hafta içinde sonuçlanmasını hiçbir zaman beklemediklerini vurgulayan Çağlar, iznin alınmasından sonraki sürecin de vakit alacağına dikkat çekti. Yunanistan'da açacakları iki şube için yer bulunmasından, personel alımına, yazılımlardan teknolojik alt yapıya kadar yapılması gereken bir dizi iş bulunduğunu hatırlatan Çağlar, "İzin bugün verilmiş olsa bile bütün bu hazırlıklar 6 aydan önce tamamlanmaz. Şubelerimizin faaliyete geçmesi 2008 yılını bulur" diye konuştu. Atina ve Gümülcine'de şube açma girişimlerinin Türkiye ile Atina arasındaki gelişen ticari ilişkilerden kaynaklandığını vurgulayan Çağlar, Ziraat Bankası'nın 2007 yılında yurtdışı faaliyetlere ağırlık verdiğini hatırlattı.

GÖZLER ABANK'A ÇEVRİLDİ: Ziraat Bankası'na Yunanistan'dan izin çıkması, gözleri BDDK'dan onay bekleyen Abank-Alpha ortaklığına çevirdi. NBG'nin Finansbank'ın çoğunluk hisselerini, Eurobank EFG'nin de Tekfenbank'ın yüzde 70'ini almasının ardından, Abank ile yüzde 50 ortak olarak Türkiye'ye 3'üncü Yunan bankası olarak girmeye hazırlanan Alpha Bank'a BDDK'dan onay çıkmayışı bu olaya bağlanmıştı. Abank'ta sürecin 6 ayı aşması, "Bu onay, Ziraat'in Yunanistan'da şube açma talebinin kabulüne bağlı" iddialarına neden olmuştu. "Yunanistan'dan vize çıktı" duyumları ise, "Abank-Alpha ortaklığının önü açıldı" yorumlarını da beraberinde getirdi.

İki ülke arasında maç havasına sokulması yanlış

Ziraat Bankası'nın Atina'dan beklediği onay ile Abank-Alpha ortaklığının BDDK'dan beklediği onayın birbiri ile karşılaştırılmasının doğru olmadığını söyleyen Can Akın Çağlar, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu iş sanki, iki ülke arasındaki bir maç havasına sokuldu. Bunun böyle algılanması doğru değil. Bu işler Türkiye-Yunanistan maçı değil. Şube açma izni ile bir ülkede bankacılık izni alma birbirinden farklı iki prosedür. Biz Yunanistan'da şube açarak o piyasaya girmek istiyoruz bunun değerlendirmesi farklı, Yunan bankası pazarın belli yüzdesini satın almak istiyor bunun değerlendirmesi farklı. İlgili kurumlar değerlendirmelerini gelen başvurulara göre yapıyor."

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious