İlk kez denizde olta salladılar

  • Giriş : 04.09.2007 / 20:28:00

Bir süredir olta balıkçılığı eğitimi alan 8 kişilik genç balıkçı ekibi 4. İstanbul Balık Festivali kapsamında düzenlenen Oltayla Balık Tutma Yarışması’nda ilk oltalarını salladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

4. İstanbul Balık Festivali kapsamında Galata Köprüsü üzerinde 02 Eylül 2007 Pazar günü düzenlenen olta balıkçılığı yarışmasına bir süredir eğitim alan sokak çocukları da katılarak ilk oltalarını salladılar.

EFTTA (Avrupa Balık Av Malzemeleri Satıcıları Derneği) tarafından desteklenen ve KilcikClub.Com ile Vira Balıkçılık tarafından yürütülen “Başarı Oltanın Ucunda” projesi Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneğinin aracılığı ile Yeldeğirmeni Genlik Merkezi’nde 2 ay süreyle 20 öğrenci ile gerçekleştirildi. Bu öğrencilerden 8'i Pazar günü düzenlenen yarışmaya katıldılar.

Balık tutmak rehabilite ediyor

Eğitim boyunca malzeme tanıtımı, kullanım şekilleri, misina ve çapari bağlama teknikleri eğitimi ile olta balıkçılığıyla ilgili genel kültür çalışması yapıldı. Katılımcı öğrencilere eğitim sonunda birer olta seti de hediye edildi. Proje koordinatörü Selami Yılmazçoban, projeyi çocukların zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması için çok önemsediklerini ve örnek teşkil etmesi açısından Türkiye’de gerçekleştirilen ilk çalışma olduğunu belirtti. Yılmazçoban, “Proje esnasında merkezdeki idareci ve rehber öğretmenler ile dernek başkan yardımcısı Tanzer Gezer’in destekleri ve projeye olan inançları da bizi motive etti” dedi.

Merkezin rehber öğretmeni sosyolog Cemgil Yerlikaya da projenin başarılı olduğunu, çocukların kötü alışkanlıklardan uzak kalmak ve toplumda yer edinmek için artık yeni bir ilgi alanlarının oluştuğunu belirtti.

2 Eylül Pazar günü saat 10:00-12:00 arası Galata Köprüsünde gerçekleştirilen yarışmadan sonra, saat 12:40’ta katılımcı gençlere başarı setifikaları Samatya Meydanındaki festival alanında verildi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious