İlk kez ''elektronik ortamda'' sınav yapıldı

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez uygulamaya konulan elektronik sınav, Mersin ile birlikte 17 merkezde gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barbaros İlköğretim Okulu'nda yapılan Eğitici Bilgisayar Formatör öğretmenlerine yönelik yapılan sınava Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye olmak üzere 5 ilden 28 kişi katıldı.

Sınav öncesi bilgi veren Milli Eğitim Müdürlüğü İl Bilgisayar Koordinatörü Cemil Somer, başlatılan uygulama ile maddi ve zaman kayıplarının yanı sıra, her türlü sıkıntının da önüne geçileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Türkiye'de ilk kez ''elektronik ortamda'' sınav yapıldığına dikkat çeken Somer, sistemin oturması ile birlikte bakanlığın yaptığı bir çok sınavın elektronik ortamda gerçekleşeceğini kaydetti.

Somer şöyle konuştu; "Bu tür uygulama ilk kez Ziraat Bankası, ardından da Halk Bankası tarafından gerçekleştirildi. Her 2 kuruluş da büyük paralar harcayarak böyle bir uygulama gerçekleştirdi. Bakanlık ise, kendi personeli ile bu uygulamayı gerçekleştiriyor. Bu tür sınavlarla şimdiye kadar kamyonlarla getirilip götürülen evraklar nedeniyle yaşanan maddi ve zaman kayıplarının önüne geçilecek. Uygulamanın tam olarak faaliyete geçmesiyle birlikte kişi, kendisine verilen kullanıcı adı ve şifre ile belirtilen saate gözetmenler eşliğinde sınava girerek soruları cevaplayacak. Sınav bitiminde 'bitti'' butonuna basılarak, sonuç anında öğrenilirken, yanlış ve doğru cevaplar da görülebilecek. Ayrıca, yanlış şık işaretlemeden dolayı yaşanan kaydırmanın önüne geçilecek. Bunun yanı sıra, zaman zaman yaşanan her türlü söylenti ve sıkıntı da ortadan kalkacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious