İlk kopya koyunumuz 'Oyalı' 1 yaşında

İlk kopya koyunumuz 'Oyalı' 1 yaşında.19561
  • Giriş : 22.11.2008 / 21:18:00

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde sezeryanla dünyaya gelen Türkiye'nin ilk kopya koyunu 'Oyalı' 1 yaşını doldurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fakülte hocalarının katıldığı doğum günü kutlamasında Oyalı için pasta kesildi. Proje başkanı Prof. Dr. Sema Birler, 21 Kasım 2007'de doğan Oyalı'nın, dünyanın ilk kopya koyunu Dolly'den daha sağlıklı olmasını beklediğini söyledi.

Avcılar'daki İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi binasında gerçekleştirilen doğum günü kutlamasında 1 yaşını dolduran Oyalı'nın sağlık durumu, üniversite hocalarının yüzünü güldürdü.

YURT DIŞINDA EVCİL HAYVANLARIN KOPYALANMASI 50 BİN DOLAR

Evcil hayvanlarını klonlatmak için birçok başvurunun olduğunu kaydeden Birler, henüz böyle bir talebe cevap vermediklerini belirtti. Birler, "Yurt dışında 50 bin dolar karşılığında hayvan klonlaması yapılmaktadır. Böyle bir hizmet vermeyi kararlaştırırsak fiyatını o zaman belirleriz." dedi. 25 yıldır hayvanların çoğaltılması konusunda çalıştıklarını ifade eden Birler, "Klonlama da bu çalışmalardan biri. Klonlama bir basamaktır ve bunu tamamlayınca diğer çalışmalara geçilecek. Oyalı ilk doğduğunda da söyledik; bu bir başlangıç son değil." ifadelerini kullandı.

DOLLY 6 YAŞINDA ÖLMÜŞTÜ

Dünyanın ilk kopya memelisi olarak tarihe geçen "Dolly" isimli koyun, 5 Haziran 1996 yılında dünyaya gelmişti. İskoçya'nın başkenti Edinburg'ta Roslin Enstitüsü tarafından klonlanan Dolly, bir koyunun göğüs hücrelerinden klonlanmıştı. 6 yaşında iken ölen Dolly'nin akciğer rahatsızlığı sonucu öldüğü açıklanmıştı. Normal bir koyun ortalama 11 yıl yaşarken, Dolly'nin 'genç yaşta' ölmesiyle, kopyalanan canlılarda normal canlılara göre daha fazla sağlık sorunu görüldüğü yorumları yapılmıştı. Dolly, dondurulduktan sonra bir bilim müzesinde sergilenmeye başlanmıştı.

Türkiye'de ise ilk kopya koyun 'Oyalı', 21 Kasım 2008 tarihinde dünyaya gelmiş, ardından 7 gün sonra 'Zarife' doğmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*