İlk Müslüman vekil olmaya aday

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

ABD'de bir Demokrat aday, Kongre'deki ilk Müslüman olmak için mücadele veriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerika'da kasım ayında gerçekleşecek Kongre seçimlerinde Demokratların güçlü olduğu Minnesota'dan katılacak olan Demokrat Keith Ellison, seçilmesi halinde Amerikan Kongresi'ndeki ilk Müslüman vekil olacak. Ancak Ellison'un, daha önce Minnesota 5. Bölgeden Demokrat Parti aday adaylığını kazanması gerekiyor. Ellison ile birlikte dört aday daha bulunuyor. Ellison, şu ana kadarki kampanya sürecinde ise kendisine yöneltilen "anti-samitist" iddialarından doayı hep "savunma pozisyonunda" kalmış.

Şu an 43 yaşında olan Keith Ellison, İslamiyeti 19 yaşında Detroit'teki Wayne Devlet Üniversitesi'nde eğitim görürken kabul etmiş. Washington Post'ta bugün kendisi hakkında yer alan makalede Keith için "Günde 5 vakit Mekke'ye dönerek namaz kılıyor, içki içmiyor, domuz eti yemiyor. Camilerde veya Minnepolis'in daha çok Somalili vatandaşlarına hitaben yaptığı konuşmalara 'Selamun Aleyküm' diyerek başlıyor." ifadesi kullanılıyor. Keith'in, seçim kampanyası boyunca dininden çok az bahsettiği, sorulmadıkça da çok fazla açıklama yapmadığı belirtiliyor.

Keith Ellison, Katrina felaketinde ölenleri anma töreninde "Ben bir Müslümanım. Ancak Müslüman bir aday olarak yarışmıyorum. Barışa ve Irak'taki Amerikan askerlerini çekilmesine inanan bir aday olarak yarışıyorum." ifadelerini kullanmış. Ellison'ın konuşmalarında savaş ve ekonomi üzerine yoğunlaşmasına rağmen gazete, kendisine dini ve karakteri hakkında sorulan soruların onu savunma pozisyonuna ittiğini belirtiyor.

Gazeteye konuşan Gustavus Adolphus Üniversitesi'nden Profesör Christopher Gilbert, Ellison'a en çok zarar veren suçlamaların, Ellison'un geçmişte İslam Milleti isimli kuruluş ve onun lideri Louis Farrakhan ile olan ilişkisi olduğunu belirtiyor.

Keith Ellison Mayıs'ta Kongre üyeliği için Demokrat Parti'den aday adayı olduğunda Cumhuriyetçi bir yazar olan Michael Brodkorb, Ellison'ın Minnesota Üniversitesi'nin öğrenci gazetesinde 1989 ve 1990 yılları arasında Keith Hakim müstear ismiyle yazılar yazdığını söylemişti. http//www.MinnesotaDemocratsExposed.com sitesinde yazan Brodkorb, Ellison burada yazdığı 2 makaleyi ortaya çıkarmıştı. Bu iki makalenin ilkinde Ellison, anti-semitik olduğuna yönelik suçlamalara maruz kalan Farrakhan'ı savunuyor. Ellison, ikinci makalesinde ise siyahî vatandaşlara tazminat ödenmesi gerektiğini savunuyor. Bazı muhafazakâr sitelerde hakkında çıkan yazılarda da İslam Milleti kuruluşunun yerel bir lideri olduğu belirtilen Ellison, anti-semitist olmakla suçlanıyor.

Ellison ise bu iddialara çabuk bir cevap vererek Yahudi destekçileri ile bir araya geldi. İslam Milleti'ne hiç üye olmadığını savunan Ellison, Farrakhan'ın 1995 yılında Washington'daki meşhur Bir Milyon Adam Yürüyüşü için grupla birlikte 18 ay çalıştığını kabul ediyor. Ellison, iddialara cevaben bir de Minnepolis'teki Yahudi İlişkileri Konseyi'ne bir mektup yazarak, Farrakhan ve diğer İslam Milleti liderlerini "dikkatlice inceleyemediği" için özür dilemiş. Ellison, mektubunda "Onlar anti-semitist idi ve benim bunu farkına daha önce varmam gerekiyordu" ifadesini kullanmış.

Keith Ellison, geçen hafta verdiği bazı mülakatlarda da 1980'li yıllarda İslam'a olan ilgisinin "siyasi olduğunu ve siyasetteki statükoya bir tepki" olduğunu belirtiyor. İslami inancında o zamandan bu yana bir değişiklik olmadığını; ancak hukuk alanında çalışmaya başlamasından bu yana politik duruşunun ılımlaştığını belirtiyor. Ellison, okul döneminde de anti-semitist, ırkçı, anti-eşcinsel söylemlerde bulunmadığını söylüyor.

Gazeteye göre Ellison'un bu savunmalarının ardından Demokrat Yahudiler, kendisine inanmış gözüküyor. Son olarak Amerikan Yahudi Dünyası dergisinin editörü Mordecai Specktor, "onun Milyon Kişi Yürüyüşü'ne katılmış olmasından dolayı affetmeyecek Yahudiler var. Ancak ben düşüncesinin ve hislerinin değiştiğine ikna oldum" diye yazmıştı.

Ellison'ın adaylığı, Müslümanlar arasında da heyecan uyandırıyor. Somalili bir göçmen olan Nimco Ahmed, "bu ülkede milyonlarca Müslüman var. Birinin Kongre'ye seçilmesi bu kadar uzun sürmemeliydi" diye konuşuyor. Amerikan İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) yöneticilerinden Nihad Awad ise 25 Ağustos'ta Ellison için Minnepolis'e gelerek 400 dolar yardım toplamış. Awad, 11 Eylül ile Müslümanlara karşı bir önyargı oluştuğunu ve bu durumun, Müslümanları bu önyargıyı yıkmak için siyasi olarak aktif olmaya ittiğini belirtiyor.

CAIR'e ve diğer İslami gruplara göre Ellison, seçilmesi halinde Kongre'deki ilk Müslüman olacak. Awad, bugüne kadar en yüksek mevkide bulunan seçilmiş Müslümanın, Kuzey Carolina senatörü Larry Shaw olduğunu söylüyor. Kongre'ye girmek için son girişim ise 2004 yılında Suudi asıllı bir bayan olan Ferial Masry tarafından Kaliforniya'da yapılmış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious