İlk öğrenci 2010 yılında alınacak

İlk öğrenci 2010 yılında alınacak .8691
  • Giriş : 11.06.2009 / 08:10:00

Yıllardır devam eden 'Kürtçe yükseköğretim' tartışmalarında sona gelindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mardin Artuklu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde açılması planlanan 'Kürt dili ve edebiyatı' bölümü için ön hazırlıklar tamamlandı.

Yaklaşık 2 yıl önce kurulan ve ismini, kente çok sayıda tarihî miras bırakan Artukoğulları beyliğinden alan üniversite, Ortadoğu'nun en büyük 'sosyal bilimler üniversitesi' olmayı hedefliyor. Türkiye'nin ilk Kürt ve Süryani dili ve edebiyatı bölümlerinde öğretim vermeye hazırlanan fakülte, 2010'da 20 öğrenciyle öğretime başlamayı planlıyor.

Üniversite yerleşkesinin Mardin-Diyarbakır karayolunun 12. kilometresinde tahsis edilen 4 bin 300 dönümlük alanda yapılacağını belirten Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, kampüsü 5 yılda tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Artuklu Üniversitesi'nin Ortadoğu dillerinde eğitim yapan bir uluslararası üniversiteye dönüşebileceğini kaydeden Omay, bu amaçla Kürtçe, Arapça, Farsça ve Süryanice bölümler oluşturacaklarını ifade etti. Dünyada üzerinde yeteri kadar durulmamış 'Kürtçe ve Süryanice'ye öncelik vereceklerini anlatan Prof. Dr. Omay, "Ön hazırlıkları tamamladık. Yükseköğretim Kurulu'na onay için başvuru yapacağız. Onayın ardından bölümü kuracağız. 2010 yılında 20 öğrenciyle bölümde öğretime başlamayı planlıyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*