İlk Osmanlı parasına alıcı çıkmadı

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

İngiliz müzayede şirketi Spink tarafından Londra'da açık artırmayla satışa sunulan Abdülmecit dönemine ait ilk Osmanlı parası kaimeye alıcı çıkmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en değerli paraları arasında gösterilen Abdülmecit dönemine ait el yazması kaime elde kaldı.

İngiliz Spink şirketi, "Dünya Kağıt Paraları" başlığı altında yaptığı açık artırmada, tüm dünya ülkelerine ait eski paraları müzayedede satışa sundu. Yüzlerce paranın açık artırmada satıldığı müzayede salonunda en değerli para Osmanlı dönemine ait Abdülmecit'in el yazısını taşıyan kaime oldu. 1840 yılında Abdülmecit zamanında tedavüle çıkarılan 1000 kuruşluk el yazması kaimeye 45 bin sterlin değer biçilirken bu paraya salonda alıcı çıkmadı. Türkiye'den birçok işadamı ve yatırımcının da katıldığı açık artırmada, kaimeye hiç kimsenin almaya cesaret edemediği ortaya çıktı. Müzayedede ayrıca Osmanlı dönemine ait 68 parça kağıt para da satışa sunulurken, bunların bir çoğu kolleksiyonerler tarafından alındı.

Spink tarafından sunulan açık artırmaya Türkiye'deki adını vermediği bir yatırımcı şirketi adına katılan işadamı Salih Akdoğan, açık artırma sonrasında verdiği mülakatta böyle değerli bir paraya Türkiye'de alıcı bulunamamasının acı olduğunu söyledi. Akdoğan konuşmasında, "Buraya bu para için geldik. Ancak müzayedede bu paraya hiç talep olmayınca biz de şu an için beklemede kalmaya karar verdik. Gerçekten bunu Türkiye açısından üzücü buldum. Mutlaka Türkiye'den buna alıcı bulmak lazım. Bunlar bizim değerlerimiz. Bu paranın gerçekten Türkiye'de bir bankaya, müzeye ya da özel bir kolleksiyoncuya gitmesini bekliyorduk ama maalesef olmadı."dedi.

Müzayede de paraya talep gelmemesinin bu paranın değerinin bilinmemesi ve paranın tanınmamasından kaynaklandığını belirten Akdoğan, "Ama şundan eminim ki bu paraya özellikle Türkiye'den bir talep gelecektir."diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious