İlk otoyol projesi Ekim'de ihale edilecek

İlk otoyol projesi Ekim'de ihale edilecek.13608
  • Giriş : 13.03.2008 / 14:23:00

Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı 6 yeni otoyol projesinden ilki olan ve Körfez'e bir köprü yapımını da kapsayan Gebze-İzmir güzergahında yapılacak otoyol projesi, 7 Ekim 2008 tarihinde ihale edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 6 yeni otoyol projesinden ilki olan Gebze-İzmir Otoyol Projesi olarak tanımlanan ''İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi''nin ihale tarihi belirlendi. Ulaştırma Bakanlığı, projenin tekliflerinin, 7 Ekimde alınmasını kararlaştırdı.

Projenin ihaleye çıkarılması için gerekli şartname ve dokümanlar da hazırlandı. Projenin ihalesine ilişkin yayımlanacak ilan ise Ulaştırma Bakanlığınca bugün yayına gönderilecek. Söz konusu ilanın 10 gün içinde yayınlanması bekleniyor.

Yeni dönemin ilk otoyol yapımına ilişkin ihalenin şartnamesinde, firmalardan işletme yılı süresi talep edilecek. Bu kapsamda, şartname koşullarını yerine getiren ve en kısa süreyi taahhüt eden firma ihaleyi kazanacak. Yıl sonuna kadar ya da en geç 2009 yılının başında yer tesliminin yapılması öngörülüyor.

Proje, Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edilecek. Proje bedelinin yaklaşık 5 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor. 3 yıl içinde projenin öncelikli kesimleri, 4 yıl sonunda da tümünün tamamlanması hedefleniyor.

İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze'den başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol Balıkesir'den geçerek İzmir'e kadar uzanacak. Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olarak hesaplanıyor.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious