İlk otoyol projesi ihaleye hazır

İlk otoyol projesi ihaleye hazır.13050
  • Giriş : 06.03.2008 / 11:14:00

Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı 6 yeni otoyol projesinden ilki olan ve Körfez'e bir köprü yapımını da kapsayan Gebze-İzmir güzergahında yapılacak otoyol projesi bir hafta içinde ihaleye çıkarılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 6 yeni otoyol projesinden ilki olan Gebze-İzmir Otoyol Projesi olarak tanımlanan ''İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi'' Yüksek Planlama Kurulu'nca onaylanmıştı.

Projenin ihaleye çıkarılması için şartname ve gerekli dokümanlar hazırlandı. Projenin ihalesine ilişkin yayımlanacak ilan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından onaylandı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, bu hafta içinde ihale ilanını, yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderecek. İhale ilanının öngörüldüğü gibi bu ayın ilk haftasında duyurulması bekleniyor.

-İŞLETME YILI YARIŞTIRILACAK-

İhale şartnamesinde, firmalardan işletme yılı süresi talep edilecek. Bu kapsamda, şartname koşullarını yerine getiren ve en kısa süreyi taahhüt eden firma ihaleyi kazanacak. Yıl sonuna kadar ya da en geç 2009 yılının başında yer tesliminin yapılması öngörülüyor. Proje, Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edilecek. 3 yıl içinde projenin öncelikli kesimleri, 4 yıl sonunda da tümünün tamamlanması hedefleniyor.

İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze'den başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol Balıkesir'den geçerek İzmir'e kadar uzanacak. Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olarak hesaplanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious