İlk petrol İtalya'ya pompalanıyor

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Hazar petrolünü Ceyhan'a taşıyacak olan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı, resmi törenle faaliyete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hazar petrolünü Ceyhan'a taşıyacak olan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı, resmi törenle faaliyete geçti. Resmi açılıştan sonra BP'ye ait tanker Ceyhan'dan aldığı ilk petrolü İtalya'ya götürecek.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve BP Başkanı Lord Browne salonda hazırlanan sembolik boru hattına boru yerleştirdiler.

BTC Ham Petrol Boru Hattı'nın son durağı olan Ceyhan'da düzenlenen resmi tören devlet başkanlarının salona girmesiyle başladı.

Devlet başkanlarının salonda yerlerini almalarının ardından tören, sırasıyla Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye milli marşlarınn çalınmasıyla başladı. Milli marşlar sonrası ise 'Hazar Denizi'nden Ceyhan Terminali'ne Yolculuk' adlı sinevizyon gösterimi yapıldı. Protokol konuşmalarının ardından kürsüye çıkan BP Hazar Başkanı David Woodward, kürsüde sembolik olarak hazırlanan BTC Boru Hattı haritasına boru döşemek için BTC proje sahibi şirket temsilcilerini teker teker çağırdı. Tüm temsilcilerin boruları döşemelerinin ardından Woodward, "Bu işin kolay kısmıydı" harita üzerinde bırakılmış sembolük hattı işaret ederek, "Daha daha zor ve ustalık gerektiren bölüm için devlet başkanlarını, Başbakan Erdoğan ve Lord Browne kürsüye davet ediyorum" dedi.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Sezer, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Başbakan Erdoğan ve BP Başkanı Browne kürsüye geldi. Salona yapılan yansımada önce Azerbaycan Hazar Denizdeki BTC'nin ilk merkezine bağlanıldı. Merkez başkanın "Biz hazırız başlayabilirsiniz" talimatıyla sembolük olarak ilk boruyu BP Başkanı Browne döşedi. Daha sonra sırasıyla Azerbaycan, Gürcistan veTürkiye merkezlerine bağlanıldı. Merkezlerin bağlandığı ülkelere göre de Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili ve Başbakan Erdoğan sembolik olarak hatta boru yerleştirdiler.

Son olarak Ceyhan BTC merkez başkanının mesajı salondaki perdeye yansıması üzerine Cumhurbaşkanı Sezer, boru hattının son borusunu yerleştirerek, hattı tamamladı. Boru hattının tamamlanması sonrası harita ışıklar yanarak, hattın başarılı çalıştığı salona gösterildi. Boruları hatta başarıyla yerleştiren devlet başkanı ve başbakana dönen Woodward, "İş daha bitmedi 4 milyar doları rica edeyim" diyerek espiri yaptı.

Sembolik boru hattının döşenmesi sonrası Cumhurbaşkanı Sezer, devlet başkanları Aliyev ve Saakaşvili, Başbakan Erdoğan ve BP Başkanı Browne harita önünde televizyon görüntüsü vererek, aile fotoğrafı çektirdiler. Tören, Tekfen Orkestrası'nın konseriyle devam sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious