İlk tanker dolum işlemi bitti

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı’nın işletmecisi BP, Azerbaycan’dan boru hattı ile Ceyhan’a ulaşan Hazar petrolünün ilk tanker dolum işleminin dün tamamlandığını ve böylece Ceyhan’dan ilk petrolün ihraç edildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk petrol yüklemesi, Hazar kıyısındaki Sangaçal terminalinden başlayıp Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçerek Ceyhan’a ulaşan 1.768 km’lik BTC boru hattı boyunca yapılan test, kabul ve dolum operasyonlarının tamamlanmasının ardından gerçekleştirildi.

Bakü-Ceyhan arasında uzanan petrol boru hattının tümüyle dolması için toplam 10 milyon varil ham petrolün Hazar Denizi’ndeki terminalden 2005 Mayıs ayından bu yana boru hattına verildiği bildirildi. İlk petrol 28 Mayıs’ta Ceyhan terminaline ulaşmıştı. Yükleme işleminin tamamlanması, Azerbaycan petrolünün, yoğun trafiğe sahip Boğazlar’dan geçmeden BTC boru hattı yoluyla dünya pazarlarına ihraç edilmesi sürecinin başladığı anlamına geliyor. Şu an için sadece Azeri-Çıralı-Güneşli (ACG) sahasından servis yapılan hatta, uzun vadede bölgenin diğer kısımlarından elde edilecek petrolün de yönlendirilmesi ümit ediliyor.

BTC ŞİRKETİ ORTAKLARI

BP (yüzde 30.1, işletmeci); AzBTC (yüzde 25); Chevron (yüzde 8.9); Statoil (yüzde 8.71); TPAO (yüzde 6.53); ENI (yüzde 5); Total (yüzde 5); Itochu (yüzde 3.4); INPEX (yüzde 2.5); ConocoPhillips (yüzde 2.5) ve Amerada Hess (yüzde 2.36).

Toplam uzunluğu 1.768 kilometre olan BTC Ham Petrol Boru Hattı sayesinde günde 1 milyon varil Hazar petrolü güvenli bir şekilde dünya pazarlarına sunulacak. 46/42/34-inç çapında borular kullanılan hat üzerinde, üç ülke boyunca 8 pompa istasyonu ve 98 vana istasyonu yer alıyor. Boru hattı, 2 bin 700 metre yükseklikten Ceyhan’daki deniz seviyesine ulaşana kadar bin 500’den fazla nehir ve tepeden geçiyor.

Projenin 1.076 kilometre uzunluğundaki Türkiye kesiminin ve Ceyhan Terminali’nin resmi açılışı önümüzdeki günlerde yapılacak. Ceyhan’daki terminal, herbiri 1 milyon varil kapasiteli 7 adet ham petrol depolama tankına ve 300 bin tonluk iki tankere aynı anda yükleme yapılabilecek 2 kilometre uzunluğunda bir iskeleye sahip.

BTC boru hattının bölgeye önemli kazanımlar sağlaması bekleniyor. Boğazlar’ı kullanmayarak, petrole bağlı trafik ve çevresel risklerdeki artışın önlenmesine yardımcı olacak; transit geçiş yaptığı ülkeler için önemli bir gelir getirecek; Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve batı arasında ekonomik ve politik ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious