İlk tanker iskeleye yanaştı

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Yapımına 6 yıl önce başlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru hattı inşaatı tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tankerin iskeleye yanaşmasıyla birlikte terminalde büyük bir sevinç yaşandı. İlk ham petrolün bugün akşama doğru Haydar Aliyev Deniz Terminali’ne ulaşması ve deneme amaçlı ilk yüklemenin de bu akşam veya yarın yapılması bekleniyor.

Asrın projeleri arasında gösterilen ve 2 denizi birbirine siyah gerdanlık olarak nitelendirilen boru hattı ile bağlayan BTC Ham Petrol Boru hattı artık rüya olmaktan çıkarak gerçekleşti.

Türkiye’ye yılda 300 milyon dolarlık gelir sağlanması beklenen ve günlük kapasitesi 1 milyon varil olan projenin, 1,4 milyar dolarlık bölümü Türkiye’de olmak üzere toplam maliyeti 3 milyar doları geçti.

Boru hattı boyunca 15 bin kişiye istihdam sağlayan projenin bundan sonraki işletme döneminde 450 kişi çalışacak. Sadece Yumurtalık Deniz Terminali’nin inşaatın da 3 bin 500 işçi 12 milyon adam saat çalıştı. Petrol Boru hattı Mart 2006 itibariyle tamamlandı ve petrolün gelmesi beklendi.

BTC Basın ve Halkla İlişkiler biriminden aldığımız bilgiye göre, ilk petrolü götürecek olan geminin iskeleye yanaşmasından sonra bugün veya yarın yükleme yapılmaya başlanacak. İlk gün geminin iskeleye yanaşması test ediliyor. Yine ilk yükleme test ve deneme amaçlı yapılacak. İskelede iki tankere aynı anda yükleme yapılabilecek. Ham petrolün deniz terminaline bugün saat 17.00’den sonra ulaşması bekleniyor.

TÜRKİYE BÜYÜK BİR TECRÜBE KAZANDI

Azerbaycan’da üretilen ham petrolün boru hattı ile Gürcistan üzerinden Ceyhan’daki deniz terminaline, buradan da tankerlerle dünya pazarlarına ulaştırılmasını amaçlayan projenin yapımında görev alan Türk şirketleri de büyük bir tecrübe kazandı.

Bundan sonra dünyanın herhangi bir yerinde yapılacak boru hattı çalışmasında Türk şirketleri de çalışmak için gerekli tecrübeyi kazandı. Boru hattının açılışı için ilk resmi tören 13 Temmuz 2006’da Yumurtalık deniz terminalinde gerçekleşecek. 3 ülkenin en üst düzey yetkililerinin katılımı ile yapılması bekleniyor.

Bu arada güvenlik açısından terminalin bulunduğu bölge yaklaşık 1.5 kilometrelik mesafesi kırmızı bölge ilan edildi.

Terminalin hemen 2 kilometre yakınında bulunan Gölovası Köyü balıkçıları bu durumdan rahatsız. Gölovası Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tahsin Göregen, ilk tankerin iskeleye yanaşmak için sahile gelmesiyle birlikte bölgedeki balıkların sahilden uzaklaştığını söyledi. Balıkçılar ileri günlerde terminalin tam kapasiteyle çalışması halinde gelecek olan onlarca tankerden sonra körfezde balık kalmayacağın korkuyorlar.

Kendilerine verilen hiçbir sözün tutulmadığını da belirten Göregen, "BTC’ye en yakın yerleşim biriminden sadece 6 kişi işe alındı. Yöreden çok az kişi çalışıyor. Çalışanların büyük bir çoğunluğu İstanbul, Ankara ve Karadeniz Bölgesinden getirildi. Biz burada balıkçılık da yapamayacağız. Bari bize iş versinler de biz de bu sıkıntıdan kurtulalım. Aksi halde Yumurtalık balıkçıları gibi bizde hukuki yollardan hakkımızı arayacağız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious