İlk tören Anıtkabir'de yapıldı

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Ankara'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk tören, Anıtkabir'de yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anıtkabir'deki törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı parti başkanları katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığındaki heyet, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Ulu Önder Atatürk'ün kabrinin bulunduğu bölüme geldi. Sezer tarafından mozeleye çelenk konmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Misak-ı Milli kulesinde Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Sezer, deftere şunları yazdı: ''Yüce Atatürk; Cumhuriyeti 83. yılına ulaştırmanın övüncü içinde geleceğe güvenle bakan, Cumhuriyetle kazandıklarının değerini, önemini bilen bir ulus olarak huzurunuzdayız. Cumhuriyetin parlak başarısıyla övünüyor, geçmişimizle gurur duyuyor, size, ilke ve devrimlerinize bağlılığımızı bir kez daha tek yürek olarak yineliyoruz.

Önderliğinizde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, ilke ve devrimleriniz ile ulusumuzun soylu kimliğinden güç alarak her alanda gelişmiş nitelikleri ve atılımlarıyla çağdaş dünyada saygın bir devlet durumuna gelmiştir. Evrensel değerleri benimseyerek aklın ve bilimin ışığında yetişen Cumhuriyet kuşakları, emanetinizi değiştirilemez nitelikleriyle korumaya, başlattığınız aydınlanma ve çağdaşlaşma savaşımını ilk günkü coşku ile sürdürmeye kararlıdır. Türkiye Cumhuriyeti temel nitelikleriyle varlığını sonsuza kadar sürdürecektir. Ulusumuz bağımsızlığından ödün vermeden öngördüğünüz büyük hedeflere birlik içinde mutlaka ulaşacaktır. En büyük bayramımızın yıl dönümünde ulus olarak yüksek anınız önünde saygıyla, özlemle ve minnetle eğiliyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious