İlk Türk tasarımı uydu, 2008'de uzayda

İlk Türk tasarımı uydu, 2008'de uzayda.2772
  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

TÜRKSAT uydularının 1994'te uzaya gönderilmeye başlanmasından 14 yıl sonra Türk yapımı ilk uydu uzaya gönderilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) Türk yapımı ilk uydu RASAT'ı 2008'de uzaya göndermeye hazırlanıyor. Türkiye, uzay araştırmalarında devrim niteliğindeki çalışma ile uzaya kendi ürettiği uyduyu gönderen ABD, Rusya, Çin, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerin arasında yerini alacak. 2008'in başında bitirilmesi planlanan uydunun o yılın ortasında Türkiye'den uzaya fırlatılması bekleniyor.

Uydu, başta afet bölgeleri, harita, çevre olmak üzere istihbarat alanında da kullanılabilecek. Devlet Planlama Teşkilatı'nın desteklediği toplam maliyeti 10 milyon dolar olacak proje özellikle Afet İşleri Genel Müdürlüğü başta olmak üzere diğer kamu kuruluşlarına görüntü verecek. Ankara'da bulunan Uydu Üretim Tesisleri'ni basınla birlikte gezen TUBİTAK-UZAY Müdürü Dr. Uğur Murat Leloğlu, "Türkiye'yi kurtaracak ekiple" projeyi yürüttüklerini söyledi. Proje sonunda Türkiye'nin uzay araştırmalarında sınıf atlayacağını belirten Leloğlu, teknoloji ihraç etme seviyesine geldiklerinin altını çizdi. Türkiye'nin aldığı uydu görüntülerine ciddi paralar harcandığını belirten Leloğlu, bu projenin başarılı olmasıyla Türkiye'nin başka ülkelere bağımlı olmadan birinci elden görüntülere ulaşılacağını söyledi.

TUBİTAK-UZAY, İngiltere'den teknoloji transferiyle Rusya'dan 1997 yılında uzaya fırlatılan Araştırma Uydusu Projesi (BİLSAT) uydusundan sonra Türkiye'ye uydu yapma yeteneğini kazandırmak için kolları sıvadı. Bu kapsamda uydu üretmek için gerekli tesisler kuruldu, çekirdek personel İngiltere'de eğitime gönderildi, uzaya giden ilk Türk tasarımı alt sistemler denendi. RASAT projesinde hiçbir yabancı firma, ortak yada danışman olarak yer almıyor.

TUBİTAK-UZAY Müdürü Leloğlu "BİLSAT'ta küçük uydu yapmayı öğrendik. Şimdi çok daha ileri bir uydu gerçekleştiriyoruz. Türkiye bu uydu ile dünyada uydu yapan sayılı ülkeler arasına girecek" diye konuştu.

Türkiye'nin önümüzdeki dönemde uzay sistemlerine büyük paralar harcaması gerektiğinin altını çizen Leloğlu, 5 yıl içinde bu rakamın 100 milyon dolar üzerine çıkabileceğini kaydetti. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile de görüşmelerinin devam ettiğini kaydeden Leloğlu, 3-5 yıl içerisinde ESA'nın programlarına da katılabileceklerini dile getirdi.

TÜBİTAK-UZAY, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun tespitleri doğrultusunda 1997 yılında Uydu Teknoloji Grubunu oluşturmuş ve çalışmalarına başladı. Öncelikle BİLSAT projesini İngiltere ile birlikte gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious