İlk ve Ortaöğretimde 'sınav' başvuruları

İlk ve Ortaöğretimde 'sınav' başvuruları.13602
  • Giriş : 11.01.2008 / 21:29:00

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve orta öğretim öğrencileri için yapılacak olan sınavların tarihini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Buna göre Devlet Parasız Yatılık ve Bursluluk Sınavı'na (DPY-B) başvurular 14-25 Ocak tarihinde başlıyor.

Devlet Parasız Yatılık ve Bursluluk Sınavına (DPY-B) başvurular 14-25 Ocak, DPY-B ile birlikte yapılacak Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) başvurular 11-22 Şubat, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (OKS) başvurular da 10-28 Mart tarihleri arasında yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yayımlanan genelgeye göre, 4 Mayıs 2008 tarihinde gerçekleştirilecek DPY-B sınavına ilköğretim 5, ortaöğretim 9, 10 ve 11'inci sınıflarındaki öğrenciler başvuruda bulunabilecek.

İlköğretim 6'ıncı sınıflar için 21 Haziran 2008, 7'inci sınıflar için 22 Haziran 2008 tarihlerinde birlikte yapılacak DPY-B ve SBS'ye ilköğretim 6 ve 7'inci sınıflarındaki öğrenciler alınacak.

8 Haziran 2008 tarihinde yapılacak OKS'ye ise önümüzdeki öğretim yılında Resmi ve Özel Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, Anadolu Öğretmen, Anadolu Meslek, Anadolu Teknik, Anadolu İmam Hatip, Sağlık Meslek liseleri, Polis Koleji, merkezi sistem sınavıyla öğrenci alan diğer okullar ile merkezi sistem sınavıyla öğrenci alan özel okullarda öğrenim görmek ve devlet parasızlık ve bursluluk imkanlarından yararlanmak isteyen öğrenciler başvurabilecek.

OKS soruları, 120 okulda pilot uygulaması yapılan öğretim programları ile yürürlükte olan öğretim programlarının ortak konularından hazırlanacak.

Pilot uygulama okullarında öğrenim gören öğrenciler hiç bir şekilde mağdur edilmeyecek.

Konuyla ilgili endişeleri yok etmek için okul müdürlükleri velileri bilgilendirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious