İlk yaş kayısı ve kiraz ihracatı gerçekleşti

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

Malatya'nın en önemli geçim kaynaklarından olan kayısıda her geçen gün artan rekolte kayısının yaş olarak ihraç edilmesini zorunlu kılmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Malatya ekonomisine yıllık 200 milyon dolar civarında girdi sağlayan kayısının pazar sorununun çözümü için arayışlar sürüyor. Yaş kayısı ihracatı en önemli çözüm olarak gösteriliyor.

Vali Halil İbrahim Daşöz, kayısının yaş olarak ihraç edilmesinin kuru kayısının değerini artıracağını belirterek, "Rekolte fazlalığı olduğu yıllarda kayısının değeri düşüyor. Bunun önüne geçmenin yollarından biri de kayısıyı yaş olarak ihraç etmektir." dedi. Vali Daşöz Malatya'da soğuk hava deposu kapasitesinin yetersizliğinin büyük sorun olduğunu ifade ederek, "Soğuk hava deposu kapasitesini artırıcı tedbirler alınması gerekir. Soğuk hava deposunda kayısı 3 ay yaş olarak bekleyebiliyor. Günkurusu kayısıların da soğuk hava deposu sistemi ile uzun süre muhafazası mümkün. Bu da kükürt kullanma sorununu ortadan kaldıracaktır. Bugün kayısıyı Almanya'ya gönderiyoruz. Kayısının yaş olarak ihracatı, değerlendirilmesi adına önemli. Biz dünyanın en güzel kayısılarına dokunup yiyebiliyoruz. Bu anlamda 6.5 milyon insan içerisinde bizden daha imtiyazlı kimse yok." şeklinde konuştu.

Vali Daşöz kayısıdan sonra en önemli ihraç meyvesinin kiraz olduğunu belirterek, bu ürünün ihraç edilmesinin onun gerçek değerini bulması adına önemli olduğunu kaydetti. Rusya'ya kiraz gönderildiğine değinen Vali Daşöz, kirazın en önemli sorununu da müstakil kiraz bahçeleri bulunmaması olduğunu söyledi. Müstakil kiraz bahçesi olmadığı için istenen özellikte kalibrasyonun sağlanamadığını ifade eden Vali Daşöz, bu sorunun çözülmesi halinde kirazın daha iyi değerlendirileceğini kaydetti.

Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal ise, yaş kayısının yurt dışına birçok firma tarafından yaş olarak ihraç edilmeye başlandığını ifade ederek, şunları söyledi: "Malatya'da her yıl 100 ile 150 bin kayısı ağacı artışı yaşanıyor. Bize göre kayısının sorunlarının çözülmesinde en önemli yollardan biri de yaş olarak pazarlanması. Bu noktada üreticilerimizin işleme, paketleme ve ambalajlama sorunları var. Bunu çözebilirsek kayıyı ihracatı da kolaylaşacak ve artacaktır."

İhracatçı Emre Ede de, soğuk hava deposu sıkıntısının yanısıra bürokrasiden yakındı. Ede, "Almanya, Hollanda, Danimarka, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden yaş kayısı için büyük talep var. Hatta bir firma 250 TIR yaş kayısı istiyor. Ancak Organize Sanayi Bölgesinde soğuk hava depolarının olmaması bizi sıkıntıya sokuyor. Ayrıca paket konusunda sıkıntılarımız var. Yaş kayısıyı koyduğumuz paketleri Antalya'da yaptırıyoruz. 2 gün TIR gelmese, kayısı bekleyemiyor. Ayrıca hafta sonuna gelen zamanlarda kayısıyı bekletemiyoruz. Kayısı sezonunda hafta sonları da mesai yapılması gerekiyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious