İlkbahar hastalığı baharın gelmesi ile birlikte artıyor

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Bayburt Sağlık İl Müdürü Karabey Kadri Karaoğlu, bahar ayının gelmesi ile birlikte ortaya çıkan ve ilkbahar hastalığı da denilen Kırım Kongo Kanamlı Ateşli Hastalığı ile ilgili bilgilendirme çalışmalarının Bayburt'ta aralıksız devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bulantı, kusma karın ağrısı ve ishal gibi şikayetler de görülebilir. Göğüste kızarmalar, gözlerde kanlanmalar ortaya çıkar. Hastalık insanlara kenelerin ısırması veya kenelerle temas sonucu bulaşır. Hastalık sıklıkla Afrika, Asya, Orta Doğu ve Doğu Avrupa' da görülmektedir. Son aylarda Kosova, Arnavutluk, İran, Pakistan ve Güney Afrika' da tek tek vakalar ve salgınlar şeklinde ortaya çıktığı bildirilmiştir." dedi.

İlkbaharın gelmesi ile birlikte bu hastalığın arttığını belirten Karaoğlu, hastalığın özellikle hayvancılığın yapıldığı nem, orman ve gür ortakların bulunduğu yerler başta olmak üzere Türkiye'nin her yerinde görülebilecek durumda olduğunu kaydetti.

Karaoğlu, Bayburt'ta 2004 ve 2005 yılında 1 kişi olmak üzere toplam 2 kişinin bu hastalık virüsünü taşıdığının belirlendiğini ve erken teşhis yapılarak daha fazla ileri gidilmesinin önlendiğini dile getirdi.

Kırım-Kongo Hemorajik Ateş virüsü tarafından görülen hastalık ilk kez 1944 ve 1945 yılı yaz aylarında Batı Kırım steplerinde çoğunlukla ürün toplamaya yardım eden Sovyet askerleri arasında görüldü ve hastalığa Kırım Hemorajik Ateşi adı verildi.

Kongo virüsü ise 1956 yılında Zaire'de ateşli bir hastada tespit edildi. 1969 yılında ise Kongo virüs ve Kırım Hemorajik Ateş virüslerinin biyolojik olarak benzer virüs olduğuna karar verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious