İlkbahar 'ilkbahar gibi' geçecek

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Kış 'insanı kaygılandıracak kadar' ılık geçti. Bu durum akla, ilkbahar ve yazın çok daha sıcak geçeceğini, kaçınılmaz biçimde kuraklık yaşayacağımızı getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muğla'da badem ağaçları, sıcak havaya aldanıp çiçek açtı. Antalya, Alanya gibi yazlık merkezlerde şubatta denize girildi. Sıcak havalardan dolayı kışlık kıyafetlere ve yakıta rağbet gösterilmedi; ülke genelinde kömür, kaban, çizme, eldiven satışları düştü... Bu yıl kış, endişe verici ölçüde ılıktı, dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Türkiye'de de 'kış gibi' geçmedi. Uzun yıllar ortalamasına göre çok daha az kar ve yağmur görüldü.

Bu durum akla ister istemez, ilkbahar ve yazın çok daha sıcak geçeceği düşüncesini getiriyor, kuraklık endişesini doğuruyor. Ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü sıkıntıyı azaltan iyimser bir rapor yayımladı.

Üç aylık hava tahmin raporunda, sonbahardan bu yana mevsim normallerinin altında gerçekleşen ve küresel ısınma tehdidini gündeme taşıyan yağışların, ilkbaharda mevsim normallerine ulaşacağı açıklandı. Rapora göre yağışlar, Güneydoğu ve Akdeniz Havzası'nda normalin biraz altında kalmasına karşın, diğer bölgelerde normal seviyede olacak. Hava sıcaklığıysa ilkbaharda ortalamaların 1 derece, yaz aylarında ise 1-2 derece üstünde seyredecek.

Uzmanlar kötümser

Müdürlüğün iyimser senaryosuna karşın bazı uzmanlar 2007 yazının kurak geçeceğini söylüyor. Bölgesel Çevre Merkezi Türkiye Ofisi İklim Değişikliği Proje Yöneticisi Yunus Arıkan, "2006 sonbahar ve kışına bakarak yaz aylarının çok kurak olacağını söyleyebiliriz. Tarımda, sanayide, hayvancılıkta, turizmde, su kaynaklarında halk sağlığında yaşanacak problemlere şimdiden hazırlıklı olmalıyız. Bu yıl olmasa bile önümüzdeki yıllarda bu sorunlarla karşılaşabiliriz. Acil önlem planları alınmalı. deprem tartışmasındaki gibi 'olacak mı, olmayacak mı'dan çok, küresel ısınmanın geldiğini görerek bu yönde önlem almalıyız. Küresel iklim değişikliği gerçek oldu ve giderek etkileri artıyor. Biz de buna hazırlıklı olmalıyız" diye uyarıda bulunuyor.
Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Diren de, 2007 yazının kurak olacağını söylüyor: "Dünyada iklimler El Nino'nun etkisini kaybetmesiyle normal seyrine dönüyor. Fakat bunun kuraklığı telafi edeceğini sanmıyorum. 2007 sıcaklık ortalamalarında küresel ısınmanın etkilerini göreceğiz. Bu yaz geçmiş dönemde yaşanan en yüksek sıcaklıklar tekrar edebilir."
İstanbul Teknik Ünivesitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise, "Uluslararası İklim ve Toplum Araştırma Enstitüsü'nün tahminine göre Türkiye'de mayıs, haziran ve temmuz aylarında yağışlar mevsim normallerinde, ancak sıcaklıklar normallerin üstünde görülecek. Bu üç ayın yüzde 40'lık bir bölümünde çok sıcak günler geçireceğimiz tahmin ediliyor" diyor.

En sıcak ocak 2007 Ocak

Dünyada 2007 Ocak sıcaklıkları, rekor düzeye ulaştı ve bu dönemde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklıklar oldu. Amerikan Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Dairesi uzmanları, 'gerek karalarda gerekse okyanus yüzeyinde şimdiye kadar ocak ayında hiç bu denli yüksek sıcaklık kaydedilmediğini' açıkladı. Uzmanlar karalarda ve okyanuslarda ocak ayı sıcaklık ortalamasının, 20. yüzyıl ortalamasından 0.85 derece yüksek olduğunu açıkladı. 2002'de, ocak ayı ortalaması yüzyıl ortalamasından 0.71 derece yüksekti. Sırf karalardaki sıcaklıklar, ocak ortalamasının 1.89 derece üstünde çıktı, okyanus sıcaklıklarıysa son 128 yılda kaydedilen dördüncü en yüksek sıcaklık oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious