İlkbaharda bronşiolite dikkat

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Kış aylarında ve özellikle ilkbahar başlangıcında iki yaş ve altındaki çocuklarda sıkça görülen bronşiolit, kontrol alınmazsa astıma dönüşebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bulaşıcı olduğu için kolayca salgın yapabilen bronşiolit, hırıltı ve öksürükle kendini göstererek, çocuğun nefes almasını engelliyor.

Bronşiolit, akciğerlerdeki küçük solunum yolları olan bronşiyollerin özellikle viral enfeksiyonlarla şişmesi, daralması ve yoğun salgıyla tıkanmasıyla oluşuyor. Bu daralmaya ise en sık RSV virüsü (Respiratuar Sinsisyel Virüs) neden oluyor.

Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, hastalığın özellikle soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve nezleyle başladığını anlattı:

"İki yaş ve altındaki çocuklarda soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve nezle çok önemlidir. Zira, bronşiolit bu hastalıklar sonrasında başlayabilir ve alt solunum yollarının etkilenmesiyle solunumda hızlanma, öksürük, hırıltı, göğsün nefes alıp verirken içeri çökmesi gibi belirtiler meydana gelir.

Bu da durumun ciddileştiğinin bir işaretidir. Ateş olmayabilir, ancak sıkıntılı solunum giderek hava açlığına ve çocuğun yorulmasına yol açar. Bebek ne kadar küçükse yorulması o denli kolay olur. 6 ay altındaki çocuklarda bu durum daha ağır seyredebilir.

Bronşiolit'in en sık görülen komplikasyonu kulak enfeksiyonu olup, çocukların yüzde 20'sinde görülmektedir. Bu hastalıkta koyu balgam genellikle öksürük nöbetlerine neden olmaktadır."

Odası nemlendirilmeli

"Bronşiolitin tedavisinde hekim tarafından verilen öksürük şurubunun yanında, sıcak-ılık sıvılar da solunum yolunu yumuşatır ve salgıları azaltır. Tuzlu su içeren burun damlaları da burun tıkanıklığını gidermede etkili.

Ancak çocuğun yattığı odanın nemlendirilmesi için soğuk buhar uygulanmalı. Bakteriyel bir enfeksiyon düşünülüyorsa antibiyotik verilebilir. Çocuğun yeterli sıvı aldığından emin olunmalı.

Solunum sıkıntısından dolayı beslenme genellikle yorucu olacağından, anne sütü ya da mamayı az miktarlarda daha sık vermek gerekiyor. Çocuk öksürürken kusarsa bir süre bekledikten sonra tekrar yavaşça beslenmeli. "

Evde sigara içilmemeli

"Bronşiolit hastalığında sigara konusu oldukça önemli. Böyle bir durumda evde kesinlikle sigara içilmemeli. Eğer bronşiolit atağı şiddetli bir şekilde gelmişse çocuğun hastanede izlenmesi ve buhar tedavisine alınması gerekiyor.

Ayrıca, bir çocuğun geçirdiği bronşiolit atağının sayısının üçü geçip geçmemesi çok önemli. Çünkü üçten fazla bronşiolit atağı geçiren çocuklarda alerji ve astım görülebiliyor. Bu açıdan çocuğun hastanede araştırılması en uygun davranış."

Hekime başvurulması gereken durumlar:

Çocuğun nefes alıp vermesinin sıklaşması
Nefes alıp vermesinin zorlaşması
Nefeste hırıltı
Çocuk sakinken dakikada 60'ın üstünde nefes alıp vermesi
Solunum sıkıntısından dolayı beslenmede güçlük
Öksürükle birlikte morarmanın görülmesi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious