İlkin: Türkiye BMGK'de kendi sesi olacak

İlkin: Türkiye BMGK'de kendi sesi olacak.12465
  • Giriş : 03.06.2009 / 11:05:00

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) "Türkiye'nin sesi olmak üzere girdiğini, başkasının sesi olarak girmediğini" belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükelçi İlkin, Türkiye için en önemli konulardan birinin Irak olduğunu belirterek, BMGK'da 18 Haziranda düzenlenecek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık yapmasının beklendiği Irak toplantısında, "Irak'ın geleceği, toprak bütünlüğü konusunda Irak'a bazı cesaret verici mesajlar vermek istediklerini" söyledi.

İlkin, Türkiye'nin 1 Hazirandan itibaren BM Güvenlik Konseyi (BMGK) başkanlığını üstlenmesi dolayısıyla Türkevi'nde bir araya geldiği Türk gazetecilerin, BMGK'nın gündeminde bulunan konularla ilgili sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin BMGK başkanlığında, konseyin gündemindeki tüm konularla ilgilendiğini belirten İlkin, bir soru üzerine, Türkiye'nin öncelikli dış politikaları kapsamında, bu ay BMGK'nın gündemine, Gürcistan'daki BM gücü, Kosova, Irak, Afganistan gibi, Türkiye'nin yakın çevresindeki konuların geleceğini ve bu konuların zaten Türkiye'nin her an gündeminde olduğunu kaydetti.

Büyükelçi İlkin, bir başka soruya karşılık, Türkiye'nin diğer BMGK ülkeleriyle görüş alışverişinde bulunduğunu, görüşlerinin bazı konularda örtüştüğünü, bazı konularda farklı olduğunu düşündüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye BMGK'ya Türkiye'nin sesi olmak üzere girdi, başkasının sesi olarak girmedi. Bunu başından beri yöneticilerimiz de, bakanlarımız da söyledi. Biz ne doğruysa, neyin doğru olduğuna inanıyorsak onu savunuyoruz ve saygınlığımızı muhafaza edebilmemiz de bununla irtibatlı."

Büyükelçi İlkin, BMGK'da 5 aydır yer alan Türkiye'nin inandığını söylediğini, verdiği sözün arkasında durduğunu ve bunu BM'de herkesin bildiğini ifade ederek, Türkiye'nin BMGK'daki bu tutumunu devam ettireceğini vurguladı.

"Başkasının adına konuşacak değiliz, biz orada bir tek Türkiye adına konuşuruz" diyen İlkin, Türkiye'nin belli konularda belli politikaları bulunduğunu ve kendisinin görevinin de bunları uygulamak olduğunu belirtti.

Büyükelçi İlkin, bir soru üzerine, gelecek yıl Türkiye'nin yine BMGK dönem başkanlığı yapmasının beklendiğini de kaydetti.

-KIBRIS-

Büyükelçi İlkin, Kıbrıs'la ilgili soru üzerine, BMGK'ya bu ay Kıbrıs konusunun gelmeyeceğini, çünkü bu konunun geçen hafta görüşüldüğünü ve bir karar alındığını anımsattı.

BM'nin Kıbrıs barış gücünün (UNFICYP) bölgeye 1963'te gönderildiğini, Türkiye'nin ise en son 1961'de BMGK üyesi olduğunu hatırlatan İlkin, Türkiye'nin, BMGK'da Kıbrıs meselesinin görüşülmesi sırasında ilk kez geçen cuma günü yer aldığını belirtti.

Büyükelçi İlkin, "Biz hiçbir zaman Kıbrıs konusu görüşülürken Güvenlik Konseyi'nin bir üyesi olarak katkıda bulunamamıştık" dedi.

Türkiye'nin çıkan karara olumsuz oy verdiğini anımsatan İlkin, "Kararda sanki (adada tek bir hükümet ve devlet var, o da Rum hükümetidir) anlayışı var, bunun sonucu olarak da KKTC'nin UNFICYP'in görev yapması için resmen onayının alınmadığını", buna itiraz ettiklerini kaydetti.

Büyükelçi İlkin, Kıbrıs konusunda bir hareketlilik beklenip beklenmediğiyle ilgili soru üzerine ise Kıbrıs konusunda esas sözün KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a ait olduğunu, Talat'ın çözümden yana bir tutum sergilediğini belirtti.

İlkin, "Ortada bir fırsat var, umarım Rum yönetimi bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirir. İki tarafı da tatmin edecek, iki tarafın siyasi eşitliğine dayalı bir çözümü kabul eder. Bir fırsat penceresi doğdu, Kıbrıslı Rumların bunu çok iyi değerlendirmeleri lazım, 2004'te yaptıkları hatayı bir daha yapmamaları lazım" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın gayret içerisinde olduğunu ifade eden Büyükelçi İlkin, Downer'ın hep "ihtiyatlı bir iyimserlik" içinde olduğunu söylediğini de anımsattı.

-IRAK TOPLANTISI-

İlkin, BMGK'da 18 Haziranda düzenlenecek Irak toplantısıyla ilgili soru üzerine de Türkiye için en önemli konulardan birinin Irak olduğunu, bu ülkenin geleceği, toprak bütünlüğü konusunda, BMGK üyesi olarak Irak'a bazı cesaret verici mesajlar vermek istediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da bu nedenle Irak toplantısına başkanlık etmeyi tercih ettiğini ifade eden Büyükelçi İlkin, Irak dışişleri bakanının da toplantıya katılabileceğini, katılmasa bile Bakan Davutoğlu'nun o toplantıya gelmek istediğini kaydetti.

İlkin şöyle konuştu:

"(BMGK'yı) Irak'a ve Irak konusunda uluslararası topluma vermek istediğimiz mesajların verilebileceği en iyi yer ve ortam olarak görüyoruz. Toplantı, Türkiye'nin Irak'ın bütünlüğüne, geleceğine, birliğine verdiği önemi BMGK'da dile getirmesi imkanını verecek."

Büyükelçi İlkin, toplantının genel bir değerlendirme toplantısı olduğunu da vurguladı.

-GÜRCİSTAN'DAKİ BM GÜCÜ-

İlkin, Gürcistan konusundaki soru üzerine, geçen yaz bölgede çıkan çatışmalardan sonra oradaki BM gözlemci gücünün hangi sıfatla ve hangi şartlarla görevine devam edebileceği konusunun ortaya çıktığını ve Genel Sekreter Ban Ki-mun'un BM'nin Gürcistan'daki varlığının bundan sonra nasıl olacağı konusunda bir rapor yayımladığını belirtti.

Rusya, ABD ve "Gürcistan'ın dostları grubu" ülkelerinin bir karar tasarısı üzerinde çalıştıklarını bildiren İlkin, karar tasarısının kabul edileceğini umduklarını, çünkü oradaki BM gözlemci gücünün görev süresinin 15 Haziranda sona ereceğini söyledi.

Türkiye'nin Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini belirten İlkin, Türkiye'nin, bölgede yeniden gerginlik ve çatışma çıkmasını kesinlikle istemediğini kaydetti.

Büyükelçi İlkin, BM gözlemcilerinin bölgede bulunmasının yeni bir çatışma ihtimalini çok azaltacağını ifade ederek, BM gücünün bölgede bulunmaması durumunda Güney Osetya, Abhazya, Rusya birliklerinin Gürcü birlikleriyle yine karşı karşıya gelebileceklerini söyledi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi İlkin, Türkiye'nin bu çerçevede Gürcistan'daki BM gücünün mevcudiyetini devam ettirmesini istediğini belirtti.

Büyükelçi İlkin, Türkiye'nin 1 Hazirandan itibaren BM Güvenlik Konseyi (BMGK) başkanlığını üstlenmesi dolayısıyla Türkevi'nde bir araya geldiği Türk gazetecilerin, BMGK'nın gündeminde bulunan konularla ilgili sorularını yanıtladı.

BM'de düzenlediği basın toplantısında Kuzey Kore'nin nükleer denemeleriyle ilgili olarak gerçekçi konuştuğunu belirten İlkin, şunları söyledi:

"Bütün ilgili tarafların birbirlerinin tutumu hakkında bilmediği bir şey yok. Batılı ülkelerin, Japonya ve Güney Kore'nin beklentisi, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinden ve nükleer silahları hedeflerine ulaştıracak balistik füze imalatından vazgeçmesi ve altılı görüşmelere geri dönmek."

Kuzey Kore'nin gerginliği artırdığını vurgulayan İlkin, Kuzey Kore'nin pek çok nükleer deneme yaptığını, şimdi de yeniden balistik füze denemesinde bulunacağı yönünde haberler olduğunu, bu tür adımların Kore Yarımadasına barış getirmediğini belirtti.

Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasının ve uzun vadede Korelilerin birleşmesinin düşünüldüğünü ifade eden İlkin, Kuzey Kore devletinin izlediği politikanın ise bu iki amaca da hizmet etmediğini söyledi.

Büyükelçi İlkin, BMGK'nın 5 daimi üyesiyle Japonya ve Güney Kore'nin bir karar tasarısı metni üzerinde çalıştıklarını anımsatarak, bu karar tasarısı metninin BMGK üyelerine sunulacağını, onun üzerinde istişarelerde bulunacaklarını ve bir metnin kabul edilmesinin beklendiğini bildirdi.

İlkin, kendisine gelen bilgiler doğrultusunda Kuzey Kore için öngörülen yeni yaptırımların oldukça sıkı olduğunu anladıklarını vurgulayarak, konseyin bu konuda bir karar almasının ardından muhtemelen konunun yine Türkiye'nin başkanlığını yaptığı Kuzey Kore Yaptırımlar Komitesine gelip yaptırımların uygulanmasıyla ilgili bazı kararların alınmasının beklendiğini söyledi.

Büyükelçi İlkin, İran'ın nükleer programına yönelik yaptırımlarla Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımların karşılaştırılmasına ilişkin soruya, İran'a, Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımlardan daha sıkı yaptırımların uygulandığı karşılığını verdi.

Kuzey Kore'nin "açıkça denemeler yaptığını ve yapmaya devam edeceğini söylediğini" belirten İlkin, İran yönetiminin ise nükleer programının kesinlikle enerji elde etmeye yönelik olduğunu söylediğini hatırlattı.

Büyükelçi İlkin, bir başka soruya karşılık, Türkiye'nin, Kuzey Kore ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Yaptırımlar Komitelerinin bir yıllığına başkanlığını yapacağını, gelecek yılın başından itibaren ise Türkiye'yi asıl ilgilendiren terör komitesinin başkanlığını alacaklarını söyledi.

-BMGK REFORMU-

İlkin, "Türkiye'nin BMGK'nın daimi üyesi olması için yürüttüğü bir çalışma olup olmadığı ve BMGK reformuna nasıl baktığıyla" ilgili soru üzerine, "Tabii insanın gönlü Türkiye'nin BMGK'nın daimi üyesi olmasını ister, ama şu an için daimi üyelik için değerlendirilen, kıstasları bize nazaran çok daha büyük ülkeler" dedi.

Adı geçen ülkelerin arasında, Hindistan, Japonya, Almanya, Brezilya'nın bulunduğunu ve Afrika'dan iki ülkenin de gündemde olduğunu belirten Büyükelçi İlkin, "Gerçekçi olarak bakarsak şu anda, bugünkü şartlarda, bugünkü nüfusumuzla, konumumuzla BMGK daimi üyeliğine soyunabilecek durumda değiliz" diye konuştu.

Türkiye'nin zaten daimi üyelik değil, "yenilenebilir üyeliği" savunduğunu belirten İlkin, BMGK reformu konusunda henüz bir görüş birliğinin bulunmadığını, farklı görüşler olduğunu ve şu an BM Genel Kurulunun Hindistan, Japonya, Almanya, Brezilya ve Afrika'dan 2 ülkenin daimi üye olmasına da "evet" demediğini vurguladı.

Büyükelçi İlkin, bir başka soru üzerine İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) gibi bölge teşkilatlarının şu andaki sisteme göre BMGK daimi üyesi olamayacaklarını, ancak ülkelerin bu konumu alabileceklerini söyledi.

Büyükelçi İlkin, AB'nin BMGK'da temsil edilmesinin de şu an konuşulmadığını belirtti.

-BARIŞI KORUMA OPERASYONLARI-

İlkin, BMGK'da 29 Haziranda Türkiye'nin girişimiyle BM barışı koruma operasyonlarının ele alınacağı bir toplantının düzenleneceğini, toplantıda operasyonlara birlik katkısında bulunan ülkelerin ihtiyaçlarını, sorunlarını ve görüşlerini dinlemek istediklerini söyledi.

Baki İlkin, Somali'ye BM barış gücü gönderilmesi olasılığıyla ilgili soru üzerine, halen Somali'deki şartlar dikkate alındığında böyle bir gücün oraya gönderilmesinin ve ülkelerin böyle bir güce asker katkısında bulunmasının çok güç olduğunu vurguladı.

Büyükelçi İlkin, BMGK üyesi olan Türkiye'nin her konuyla ilgilendiğini ve ilgisinin devam edeceğini belirterek, "Şimdi BMGK üyesi olarak 15'den bir tanesiyiz, her konudaki müzakerelerde her üyenin konuşup görüşlerini açıklaması lazım. BMGK'ya girerken bu ilgimizi ortaya koyduk, seçilmemizin sebeplerinden bir tanesi de budur" diye konuştu.

İlkin, bir soru üzerine ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretinin çok önemli olduğunu ve Türkiye'deki mesajının çok net olduğunu ifade etti. Baki İlkin, ziyareti, "Vakitli ve iyi bir jestti. (Obama) Dostluğumuzu bu yeni dönemde yeniden takviye etti ve müspet intibalar bırakarak Türkiye'den ayrıldı" sözleriyle değerlendirdi.

Büyükelçi İlkin, bir başka soruya karşılık da Yukarı Karabağ konusunun BMGK'nın gündeminde olduğunu ama bu ayki gündemde bulunmadığını söyledi.

-İLKİN TEMMUZ BAŞINDA AYRILIYOR-

Büyükelçi Baki İlkin, "Türkiye'nin BMGK'ya 151 oyla seçilmesinde büyük rol oynadığına yönelik neler söyleyebileceğine" dair soru üzerine şöyle konuştu:

"Bu benim eserim değil, bu benim ekibimin eseri. Bakanlıktaki arkadaşlarımın, bakanlığımızın, o dönemdeki Bakanımız Sayın Ali Babacan'ın müşterek gayretleriyle oldu, dışarıdaki teşkilatımız devredeydi. Dolayısıyla bu başarıyı tek başıma üstlenmem çok büyük bir adaletsizlik olur, ben de bana düşen bir nefer gibi görevimi yaptım."

BMGK'da Türkiye'yi temsil etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Büyükelçi İlkin, "Çünkü biz hep o masanın etrafına uzaktan gelip oturduk, konu bitince de kalktık, Türkiye ilk defa, 1961'den bu yana bulunmadığı yerde" dedi.

BMGK'da bulunmanın heyecan verici olduğunu söyleyen İlkin, sözlerini, "Ama devamlı yerimiz BM Genel Kuruludur, komitelerdir. Türkiye olarak BMGK'ya bu kadar ilgi göstermemiz ve çalışmamız hiçbir şekilde Genel Kurul ve komiteleriyle çalışmalarımızı etkilemeyecektir" diyerek sürdürdü.

Büyükelçi İlkin, bir soru üzerine Türkiye'nin BMGK başkanlığını tamamlamasının ardından New York'tan ayrılacağını bildirerek, şunları söyledi:

"Ben burada devamlı kalmak için bulunmadım, böyle hiçbir arzum olmadı, zaten kalmak için de bir arzum olmadı. Sayın Bakan geçiş dönemini benimle yapmak istedi, 6 aylık bir süre öngörmüştüm, 6 ay da mart sonunda doldu. Dediler ki (BMGK dönem başkanlığı geliyor, bu dönemi de sizinle geçirebilir miyiz), ondan sonra ayrılmak kaydıyla memnuniyetle dedim."

Büyükelçi İlkin, temmuz ayının başında emekli olarak New York'tan ayrılacağını, kendisinin yerine gelecek meslektaşının da Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliğinde mükemmel bir kadro bulacağını ve çok başarılı olacağına inandığını kaydetti.

Türkiye'nin BMGK dönem başkanlığı 1 Temmuzda sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*